Nowoczesny ogród zimowy to świetna alternatywa dla tarasu lub balkonu dla miłośników wnętrz. Przydaje się szczególnie w zimnych miesiącach. Zazwyczaj wchodzimy do domu, gdy na zewnątrz jest zimno i pojawiają się pierwsze opady śniegu. Ogród zimowy pozwala nam przebywać zarówno w przytulnej przestrzeni, jak i w otoczeniu przyrody. To piękna przestrzeń z dużymi oknami, bujnymi roślinami i klimatycznymi dekoracjami. Niech nasze pomysły zainspirują Cię, jeśli myślisz o założeniu ogrodu zimowego.
Zobacz więcej zdjęć
Ogród zimowy może mieć wiele zastosowań, a każde z nich jest dostosowane do naszych konkretnych potrzeb. Może służyć jako salon lub zimowisko dla roślin ogrodowych. Często mylony jest z werandą, czy oranżerią.
Co to jest ogród zimowy? Jest to budynek w kształcie sześcianu wykonany z elementów szklanych. Zbudowany jest na szkielecie z aluminium, stali, drewna lub PCV. Wyglądem przypomina szklarnię w ogrodzie. Może być zbudowany obok domu lub na większym balkonie czy tarasie. Jej przeznaczeniem jest wypoczynek i rekreacja, a nie uprawa roślin, jak w oranżerii. Jest więc często przestrzenią ocieploną, co stanowi odejście od oranżerii.
Ogród zimowy nie jest jak basen na podwórku. Można z niego korzystać przez cały rok. To świetne miejsce na rodzinny posiłek, spotkanie z przyjaciółmi czy po prostu relaks z książką.
Zobacz więcej zdjęć
Pasjonują Cię ogrody na całym świecie? Przenieś je na swoje zimowe podwórko. Jeśli jesteś zainteresowany założeniem ogrodu zimowego, możesz skontaktować się z architektem, który stworzy projekt na zlecenie. Lepiej jednak zrealizować ten pomysł na etapie projektowania domu. Ułatwi to sprawę i zaoszczędzi Ci dodatkowych kosztów.
Zanim jednak rozpoczniesz prace, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy zamierzasz uprawiać tam rośliny? Jakich materiałów będziesz używać? Czy jest ono zlokalizowane obok Twojego domu? Czy będziesz z niego korzystać przez cały rok, czy tylko okazjonalnie?
Aranżacja ogrodu zimowego będzie zależała od tego, czy będzie to ogród zimowy ogrzewany czy nie. Ogrody nieogrzewane mogą być połączone z budynkiem lub niezależne od niego.
Jak wygląda sprawa z pozwoleniami? Jeśli powierzchnia ogrodu nie przekracza 35 m2, można złożyć w urzędzie dzielnicy pismo o zamiarze budowy takiego ogrodu. Dokument powinien zawierać takie informacje jak rodzaj, zakres i sposób wykonania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Jeśli urząd dzielnicy nie wniesie sprzeciwu, możemy rozpocząć prace w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i co najmniej dwóch lat od daty zgłoszonej w naszym piśmie na rozpoczęcie prac. Jeśli Twój taras ma więcej niż 35m2, możesz wystąpić o pozwolenie na budowę.
Zobacz więcej zdjęć
Jak przekształcić zwykły balkon w ogród zimowy lub ogród wertykalny? Wymaga to specjalnego zagospodarowania. Metamorfoza jest możliwa dzięki wprowadzeniu szklanych ścian w jednej płaszczyźnie do balkonu, który został ograniczony z trzech stron. Pozwoli to cieszyć się ogrodem pod każdym kątem, bez obciachu ze strony sąsiadów.
Obudowa balkonu lub tarasu może mieć ramę, albo może być całkowicie pozbawiona ramy. Do stworzenia obudowy wykorzystuje się ramę aluminiową. Na wierzchu umieszcza się panele z PCV, plexi lub szkła. Można umieścić szkło w dwóch warstwach, aby zwiększyć izolację termiczną.
Zobacz więcej zdjęć
Musisz wybrać odpowiednie miejsce, niezależnie od tego, jak mały lub duży jest Twój ogród. Jakie są Twoje możliwości?
Na początku konstrukcje ogrodów zimowych były wykonywane ze stali, czyli wtedy, gdy dopiero zaczynały zdobywać popularność. Ostatecznie zrezygnowano z tego materiału na rzecz profili aluminiowych, PCV, drewna i profili aluminiowych, które mają lepsze parametry termiczne. Cała konstrukcja musi być zaizolowana termicznie, aby zapewnić maksymalny komfort. Istotne jest, aby ogród zimowy miał odpowiednią cyrkulację powietrza. Pozwoli to w dłuższej perspektywie na niższe rachunki za prąd. W przypadku ogrodu zimowego należy również rozważyć zastosowanie dachu dwuspadowego. Jego nachylenie od 10 do 45 stopni pomoże zapobiec gromadzeniu się śniegu w zimie. Nie spowoduje to niepotrzebnego obciążenia konstrukcji.
Szklane ściany ogrodu zimowego otaczają użytkowników ze wszystkich stron i górują nad ich głowami. Dzięki temu powstaje dobrze doświetlona przestrzeń, która jest przyjazna zarówno dla roślin, jak i dla ludzi. Wybierając szkło do przeszklenia nad głowami, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Zadaszenie powinno być wykonane ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia.
Oszklone ogrody zimowe muszą nie tylko spełniać normy bezpieczeństwa, ale także zapewniać odpowiednią izolację termiczną przez cały rok. Muszą utrzymywać ciepło w ogrodzie zimą i latem, a także zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Przy ich wyborze zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła UW. Pamiętaj, że im niższy współczynnik, tym cieplej będzie w środku.
Zobacz więcej zdjęć
Do szklanego ogrodu zimowego można wstawić meble salonowe, a akcesoria ogrodowe zastąpić pięknymi miękkimi sofami. Modele zorientowane na zewnątrz mają swój urok i pozwalają poczuć się jak w ogrodzie zimowym.
Zobacz więcej zdjęć
Twój ogród zimowy powinien być miejscem wyciszenia i relaksu. Możesz stworzyć aranżacje rodem z Maroka, pełne żywych kolorów. Na pierwszym planie powinno znaleźć się miejsce, w którym można się zrelaksować. Będzie to na przykład sofa. Żółta sofa będzie świetnie wyglądać w ogrodzie zimowym.
Jasne, ozdobne poduszki z tkanego materiału mogą przełamać kolor. Stolik kawowy to konieczność! Możesz go zrobić z palety, albo skorzystać z gotowego projektu. Modną opcją są metalowe, czarne stoliki wykonane z metalu. Można je wykorzystać w dowolnej aranżacji. Przed sofą możesz położyć dywanik, który ją ociepli. Może w kolorze pudrowego różu? Będzie pasował do delikatnej, pudrowej pufy. Tworzysz ogród zimowy. Nie może w nim zabraknąć roślin! Drzewa mandarynkowe, cytryny i pomarańcze to dobry wybór. Można dodać trawy cukrowe i aloes.
Zobacz więcej zdjęć
Do dekoracji ogrodu zimowego można wykorzystać piękne dodatki. Możesz podkreślić indywidualność swojego ogrodu poprzez dodanie mebli i innych dekoracji. Śródziemnomorska atmosfera zostanie stworzona dzięki zastosowaniu rattanowych mebli ogrodowych. Luksusowa szara sofa z niebieskimi poduszkami i fotel plażowy stworzą poczucie relaksu. Hamak można zawiesić w ogrodzie zimowym, jeśli jest on wystarczająco duży. Nie bój się próbować nowych rzeczy!
Zobacz więcej zdjęć
Chcesz więcej zimowych inspiracji? Znajdź więcej zimowych inspiracji na:
Zobacz więcej zdjęć
Ogrody zimowe to świetne miejsce do spędzania zimowych dni na świeżym powietrzu bez uczucia chłodu. Ogrody zimowe nadal służą do uprawy roślin, ale można je również wykorzystać jako pomieszczenia mieszkalne. Należy zadbać o dekoracje, aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę.
Możesz znaleźć meble i akcesoria wykonane z drewna, rattanu lub bambusa, wikliny lub naturalnego kamienia. Ogród zimowy można udekorować za pomocą koszy, koców i osłon na donice. Podłużne donice mogą posłużyć do stworzenia kwietnika. Możesz stworzyć skalniak, dodając do donic siedziska i pufy. Zawieś lampiony i cotton balls, aby stworzyć przytulne otoczenie. Nie zapomnij podarować ogrodnikowi sprzętu do pielęgnacji roślin, takiego jak konewki lub małe narzędzia ogrodnicze. Mogą one jednak jednocześnie dekorować przestrzeń.
Zatrzymaj lato w swoim ogrodzie zimowym. Zarejestruj się na Westwing, aby otrzymywać najlepsze porady, oferty i kampanie, dzięki którym Twój ogród i dom będą jeszcze piękniejsze.
Wszystkie najlepsze oferty do -70%