Poznaj znaczenia japońskich symboli

image

Japonia to coś więcej niż sushi, manga i figurki Buddy. Bogata i fascynująca kultura kraju Kwitnącej Wiśni sięga czasów starożytnych. Europejczycy od lat fascynują się japońskimi symbolami i zwyczajami. Różnią się one od naszych, być może dlatego, że są tak wyjątkowe. Ludzie w Japonii zawsze starali się przynieść szczęście za pomocą różnych talizmanów. Talizmany te były nie tylko pięknymi ozdobami do domu, ale także pomagały przynieść szczęście. Jest to aktualne do dziś. Dowiedz się więcej o najbardziej popularnych japońskich symbolach.

Japońskie symbole w Twoim domu

Japończycy cenią piękno, ale też akceptują niedoskonałości, co widać w filozofii wabi sabi czy sztuce kintsugi. Mogą poprawić samopoczucie i świetnie prezentować się we wnętrzu. Są integralną częścią japońskiej kultury, obok parzenia herbaty, ikebany i aranżacji japońskich ogrodów.

Japońskie symbole mogą odmienić Twoje życie i Twój dom. Na stoliku komody, półce, czy stole można postawić małe lalki lub figurki o orientalnym wyglądzie. Nie zajmują one dużo miejsca i mogą być używane jako pojedynczy przedmiot lub część większej kolekcji.

Szczęśliwy kot Maneki Neko

Pewnie nie raz widzieliście figurkę uśmiechniętego kota z podniesioną, często machającą, łapką. Maneki Neko, w języku japońskim, oznacza k ota, który zaprasza. W Japonii przyjęło się, że kot podniesiony prawą łapą zaprasza "pieniądze", co oznacza, że przyniesie finansową pomyślność i dobrobyt. Lewą natomiast przywołuje szczęście. Maneki Neko można spotkać przy wejściach do restauracji, barów i sklepów w Japonii i innych krajach. Pierwsze witające koty, które pojawiły się w Japonii były wykonane z drewna, kamienia, a następnie porcelany. Często były malowane na biało z małymi, kolorowymi plamkami.

Choć dziś Maneki Neko są bardziej kolorowe, to nadal najważniejszymi kolorami są biały, złoto czerwony, czarny, zielony i czerwony.

  • Biały: gwarantuje szczęście i czystość
  • Złoto: bogactwo
  • Czarny: Chroni przed złymi mocami
  • Czerwony: Szczęście w miłości jest gwarantowane
  • Zielony: Pomoże Ci to zachować sprawność i zdrowie.

Każdy z kotów stanowiłby świetny dodatek w japońskim lub japońskim wnętrzu.

Daruma za całe szczęście

Daruma, tradycyjna japońska figurka, jest okrągła i pusta w środku. Przypomina nieco dyndającą zabawkę, czyli lalkę, która kołysze się z jednej strony na drugą i nigdy się nie przewraca. Może być dowolnej wielkości, ale musi być czerwona z namalowaną twarzą i portretem brodatego mnicha Bodhidharmy, na którym się wzoruje. Legenda głosi, że siedział on przez wiele lat medytując i rozmyślając, aż zniknęły mu ręce i nogi. Okrągły kształt figurki jest tego efektem.

Tradycyjne lalki Daruma muszą mieć puste oczy. Jeśli chcesz, aby coś się stało z oczami, pomaluj jedno oko i umieść je w widocznym miejscu. Maluj drugie oko tak długo, aż twoje życzenie się spełni. Na koniec lalka jest w Japonii symbolicznie palona. Polecamy jednak traktować tak piękny przedmiot z większą gracją.

Co to jest Kokeshi?

Te japońskie symbole mogą być najbardziej znane. Wdzięczne miniaturowe gejsze wykonane są z drewna w różnych kolorach. Mają okrągły kształt i nie mają rąk. Po raz pierwszy zostały stworzone przez japońskich rzemieślników jako pamiątki dla podróżników, którzy odwiedzali gorące źródła w północno-wschodnim regionie kraju. Później były używane jako japońskie talizmany, które miały gwarantować płodność i szczęśliwe zbiory.

Tradycyjne lalki były albo czarne, albo żółte, albo czerwone. Obecnie są malowane na różne kolory i zdobione tradycyjnymi japońskimi wzorami. Są niepowtarzalne i zostały docenione przez kolekcjonerów, a także miłośników pięknych wnętrz.

Japońskie symbole feng shui w domu

Chcesz czuć się szczęśliwy, zdrowy i mieć szczęście w życiu miłosnym? Zasady chińskiego planowania przestrzeni są wykorzystywane do dekorowania twojego domu. Feng Shui w domu pomoże Ci żyć szczęśliwie. Efekt może być gwarantowany, jeśli użyjesz symboli feng shui, takich jak figurki czy talizmany.

  1. Symbole szczęścia

    We wschodniej części domu należy umieścić miniaturową fontannę, która symbolizuje zmiany w życiu. Dzwony, podkowa lub rośliny o mięsistych liściach, które przyciągają pozytywną energię, zapewnią dobrobyt.
  2. Symbole, które przyciągają pieniądze

    Figurka trójnożnej żaby trzymającej w pysku monetę. Należy ją umieścić we wnętrzu domu, najlepiej w salonie, a nie w kuchni czy łazience. Zapal czerwone świece wieczorem, aby aktywować element ognia i złożyć ofiary finansowe.
  3. Symbole zdrowia, które cię przyciągną

    Brzoskwinie, szczególnie te wykonane z naturalnego materiału, są w kulturze chińskiej symbolem zdrowia. Uważa się również, że żurawie, które lecą w kierunku wnętrza domu, przynoszą zdrowie. Podobne efekty można uzyskać stosując gałązki sosnowe lub figurki jeleni w wazonie.
  4. Symbole relaksu i odpoczynku, które działają

    Możesz otaczać się łagodnymi, opływowymi kształtami. Powieś na ścianie obraz przedstawiający spokojny krajobraz lub tańczących ludzi. Preferowany jest kolor zielony - w tym odcieniu mogą być wykonane dodatki i rośliny doniczkowe.

Jakie są najlepsze aranżacje feng-shui?

Zrobiłeś wszystko zgodnie z feng shui, ale nie czujesz się szczęśliwy w swoim domu. Być może o czymś zapomniałeś. Są rzeczy w Twoim otoczeniu, które mogą blokować dobry przepływ energii. Oto kilka przykładów:

  • Sztuczne rośliny i suszone kwiaty są szkodliwe dla Twojego zdrowia, zwłaszcza jeśli zostały pokryte kurzem.
  • Wystające lub kanciaste elementy: Belki sufitowe (pomaluj je na ten sam kolor co Twój sufit), otwarte półki - są bardzo modne, a w ich doniczkach możesz umieścić książki lub rośliny.
  • Lustro w Sypialni: Budzi niepokój i zapowiada niewierność
  • Zbyt abstrakcyjne, ciemne - Według mistrzów Feng Shui te obrazy nie są dobre dla domu, ale wszystko zależy od twojego nastawienia.

Jeśli jesteś zainteresowany utrzymaniem równowagi w swoim życiu, filozofia ikigai jest dla Ciebie.

Japońskie symbole szczęścia oraz zasada, że feng shui to sposób na aranżację domu, pomogą Ci osiągnąć wewnętrzny spokój. Podążaj naszym tropem i przede wszystkim żyj w zgodzie z samym sobą.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz