Podczas gdy w naszych ogrodach częściej można znaleźć agrest w odmianach zielonych i lekko brązowych, istnieje aż... 1500 różnych gatunków agrestu! Warto przyjrzeć mu się bliżej. Najlepiej spożywać go na surowo, prosto z krzaka w lipcu, kiedy jest najbardziej dojrzały. Można go jednak wykorzystać do wielu innych rzeczy. Przetworyz agrestu pomogą zachować jego kwaśno-słodki smak na dłużej.
Zobacz więcej zdjęć
Uważa się, że istnieje od czasów starożytnego Rzymu. W XVIII wieku agrest był podawany z pieczoną gęsią na brytyjskich stołach. (Nie bez powodu agrest nazywany jest po angielsku "gooseberrys"). Anglicy nazywali go owocem wróżek, ponieważ według krążących legend w krzewach owocowych ukrywały się leśne duchy.
Latem lubimy robić domowe przetwory z różnych owoców. Jesienią i zimą często spotykamy powidła śliwkowe, konfitury wiśniowe czy przetwory z rabarbaru. Są one smacznym przypomnieniem letnich smaków. Agrest nie jest tak popularny. Niektórych może odstraszać nieco cierpki smak lub gruba, pokryta meszkiem skórka. Będziesz zaskoczony jego słodyczą, jeśli pozwolisz mu dojrzeć. Jest to jeden z najzdrowszych owoców. Zawiera mnóstwo witamin A, B i C. Jest bogaty w błonnik, kwas jabłkowy i cytrynowy oraz fosfor. Jest również dobrym źródłem magnezu, który pomaga uspokoić nerwy i poprawia pamięć. Garść agrestu poprawi pracę układu trawiennego, a potas obniży poziom cholesterolu.
Jak widać, spożywanie agrestu ma wiele zalet, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i smakowym. Z zielonych i czerwonych kuleczek można zrobić wiele przetworów - dżemy, galaretki i kompoty. Agrest smakuje podobnie do aronii. Dżem agrestowy można połączyć z przetworami z aronii, tworząc pyszne połączenie. Z agrestu przyrządza się łagodnie pikantny sos, który fani tego smaku podają do białego mięsa. Dżemy agrestowe powinny być podstawą w Twojej spiżarni.
Nie ma nic lepszego niż łyżka dżemu na świeżo upieczonym toście lub jako owocowy kleks w puddingu lub kisielu. Można go zrobić samemu. Robienie dżemu to prosty proces. Możesz zrobić dżem truskawkowy, jeśli wiesz jak. Konieczne będzie również usunięcie szypułek agrestu. Można to zrobić za pomocą specjalnych szczypiec. Będziesz także potrzebować:
Po usunięciu szypułek z agrestu, umyj go dokładnie pod bieżącą wodą. Następnie umieść agrest w garnku. Wsyp cukier i wyciśnij cytrynę. Następnie wlej wodę. Częste mieszanie, aby zapobiec przywieraniu do dna, jest kluczem do ugotowania go na gęstą papkę. Wlać do słoików, które zostały umyte, wyprażone w piekarniku i zakręcone. Pasteryzować przez 15-20 minut.
Zobacz więcej zdjęć
Będziesz wiedział, jak zrobić konfiturę z agrestu, jeśli robiłeś przetwory z gruszek w occie lub zieloną fasolkę w słoikach. Najczęściej jest on marynowany w przyprawach. Kwaśny ocet, goździki i cynamon to idealne połączenie cierpko-słodkich owoców. To doskonały dodatek do pieczonych i smażonych mięs.
Będziesz potrzebować:
Do marynaty:
Najpierw dokładnie umyj agrest. Usuń szypułki. W międzyczasie zagotuj w garnku wodę z octem, cukrem i przyprawami. Odcedź przyprawy za pomocą sitka lub ściereczki. Napełnij słoiki owocami agrestu około 2 cm od krawędzi. Zalać zalewą, a następnie szczelnie zakręcić. Pasteryzować przez około 25 minut. Wyjąć z kąpieli i odwrócić do góry dnem. Pozostawić na 24 godziny. Po 24 godzinach można umieścić dżem ag restowy w chłodnym miejscu.
Jest pyszny, łatwy, tani i szybki w przygotowaniu. Latem agrest jest orzeźwiający (wiedzieliście też, że potrafi ugasić pragnienie? Zimą podaje się go do obiadu i przywołuje szczęśliwe wspomnienia z wakacji. Można go zrobić w mniej niż 30 minut i tylko z trzech składników.
Agrest dokładnie umyć i usunąć szypułki. Zalać wodą z cukrem i gotować do miękkości. Po ostudzeniu przelać do szklanek. Aby zrobić kompot, wsypać owoce do wysterylizowanych słoików i zagotować wodę z cukrem. Zalać agrestem. Pasteryzować przez 20 minut. Gotowe! Przetwory z agrestu można wykorzystać na dwa różne sposoby: jako kompot lub jako dodatek do ciasta lub galaretki.
Zobacz więcej zdjęć
Agrest jest bogaty w kwasy jabłkowy, cytrynowy i pektynowy, które wspomagają trawienie. Kieliszek po posiłku może sprawić, że poczujesz się lżej, mimo że jest to bardzo sycący posiłek. Nalewka agrestowa ma delikatny smak ze słodko-kwaśną nutą. Z wiekiem staje się bardziej klarowny. Po miesiącu jest już smaczna i gotowa do degustacji. Co będzie potrzebne?
Najpierw umyj agrest i usuń szypułki. Wlej alkohol do dużego pojemnika, przykrywając wszystkie owoce. Odstawić na około 3 tygodnie. Od czasu do czasu potrząsaj słojem, aby sprawdzić owoce. Wlej alkohol do innego słoika i zasyp pozostałe owoce cukrem. Odstawić na tydzień. Po tygodniu owoce puszczą sok. Wylej go i wymieszaj z alkoholem. Odstaw na tydzień. Przelej likier do butelek, a następnie odstaw je w chłodne miejsce do leżakowania na 2 miesiące. Nalewki można spróbować po miesiącu, ale im dłużej leżakuje, tym głębszy jest jej smak i aromat.
Nadal trzeba czekać na pojawienie się pozostałych owoców. Ciesz się nimi na surowo, gdy są jeszcze świeże. Ale nie zapomnij o zachowaniu ich smaku, zanim znikną. Możesz przedłużyć sezon owocowy, przygotowując dżem agrestowy. Załóż konto Westwing, aby zainspirować się innymi przepisami, takimi jak pikle, marynaty i przetwory.
Odkryj wszystkie oferty do -70%