Rośliny w doniczkach: 11 pomysłów do wnętrz i nie tylko

image

Rośliny nie są przeznaczone tylko do ogrodu. Rośliny doniczkowe są świetnym dodatkiem do wnętrz, balkonów i tarasów, a także ogrodów. Przynoszą pozytywną energię, tworzą atmosferę i oczyszczają powietrze. Nawet jeśli masz mały balkon lub wnętrze, możesz z ich pomocą stworzyć relaksującą przestrzeń. Stworzyliśmy listę najpopularniejszych roślin doniczkowych do wnętrz i na zewnątrz. Podpowiemy Ci również, jakie kwiaty cięte są najlepsze do dekoracji pomieszczeń.

Rośliny doniczkowe do wnętrz

Kwiaty i rośliny są nieodłącznym elementem każdego wnętrza. Nie tylko dodają życia i wrażeń estetycznych, ale także poprawiają jakość powietrza, które wdychamy. Dowiedz się, dlaczego rośliny doniczkowe to dobry pomysł do Twojego domu.

  • Jak wiadomo, jakość powietrza w pomieszczeniach może być poprawiona przez rośliny. Po pierwsze, produkują one tlen poprzez fotosyntezę. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej o roślinach, które oczyszczają powietrze.
  • Mają one również pozytywny wpływ na wilgotność powietrza, co jest dodatkową korzyścią.
  • Kwiaty cięte i rośliny doniczkowe mogą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie i to, jak czujemy się we wnętrzu.
  • W doniczkach można hodować wiele kwiatów, w tym takie, które są wytrzymałe i odporne na zaniedbania. Rośliny to świetny wybór dla każdego.

Nasze propozycje roślin doniczkowych we wnętrzach

Stworzyliśmy listę roślin doniczkowych, które warto trzymać w domu.

  1. Sukulenty. To najlepsze rośliny wewnętrzne, od których można zacząć swoją podróż z kwiatami i roślinami. Są idealne dla osób, które zapominają lub są zawsze w ruchu. Sukulenty są łatwe w uprawie. Trzeba je podlewać tylko raz na dwa tygodnie. Świetnie wyglądają na stolikach kawowych, parapetach i jako dekoracje stołu. Świetnie wyglądają w aranżacjach boho czy etno!
  2. Draceny. Te kwiaty, które są podobne do sukulentów, są bardzo łatwe w uprawie i są najczęściej wybierane w aranżacji wnętrz. Dzięki dracenie poprawia się również jakość powietrza w pomieszczeniu. Warto umieścić ją w swojej sypialni. Draceny świetnie sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych i retro.
  3. Sansewieria. Znana jest również jako serpentynka. Nazwa ta pochodzi od kształtu jej liści. Są one sztywne i grube z wzorami. Świetnie prezentują się w aranżacjach skandynawskich.
  4. Orchidee. Znane są również pod nazwą storczyki. Są bardzo eleganckie ze względu na swoją budowę. Jest tylko jeden liść, a kwiat może mieć aż trzy części.
  5. Monstera deliciosa. Monstera to piękna roślina doniczkowa, którą można wykorzystać również w wazonie. Zimą zastąpi kwiaty cięte.
  6. Monstera. Pilea, kolejna roślina świetnie sprawdzająca się w pomieszczeniach, jest również bardzo łatwa w uprawie. Jej nazwa pochodzi od kształtu jej liści, które przypominają monety.
  7. Starzec Rowley'a. Jest również znany jako sznur pereł i pochodzi z rodziny sukulentów. Jego wygląd jest tym, co zwraca uwagę. Ma długie, dyndające łodygi, z których wyrastają kuliste, zielone liście przypominające koralowce.
  8. Wingflower. Ta roślina ma liście, które przypominają skrzydła. Kwitnie pięknym żółtym kwiatem, gdy jest w pełnym rozkwicie.
  9. Donica dla palm. Palmy są trudniejszymi roślinami do uprawy we wnętrzach. Można im jednak nadać klimat boho lub etno.
  10. Ceropegia Woodii. Nosi wyjątkowe liście w kształcie serca, podobnie jak starzec Rowley. Jej angielska nazwa to cord of hearts. Jest również łatwa w uprawie w warunkach domowych.
  11. Fikus. Te niezwykłe zielone rośliny występują w ponad tysiącu odmian. Najbardziej znane są z fikusa pnącego, fikusa wiosennego i fikusa benjamina. Są one również łatwe do odchwaszczania.

Aranżacja wnętrz: Pomysły na wykorzystanie roślin doniczkowych

Rośliny stanowią najbardziej naturalną i piękną dekorację wnętrz. Można je dopasować do każdego wnętrza i aranżacji. Można je umieścić w sypialni, salonie, kuchni czy łazience.

Rośliny doniczkowe dodają wnętrzom charakteru i koloru. Mogą służyć do wydzielenia pomieszczeń, ukrycia mankamentów , lub optycznego powiększenia przestrzeni.

Zapoznaj się z naszą galerią inspiracji.

Zobacz więcej zdjęć

  • Balkon
  • Dekoracje
  • Ogród
  • Przewodnik
  • Rośliny

Aranżacje z kwiatów ciętych

Kwiaty cięte w wazonach mogą być świetnym pomysłem, jeśli nie uważasz się za ogrodnika, ale wciąż marzysz o tym, by mieć w domu rośliny. Możliwości jest wiele. Można też samodzielnie stworzyć piękne aranżacje z kwiatów ciętych. Takie dekoracje warto tworzyć z kwiatów dostępnych sezonowo .

  • Wiosna to świetny czas, aby postawić na tulipany w wazonie, żonkile i frezje.
  • Latem rób bukiety z kwiatów z liliami lub daliami.
  • Jesień to najlepsza pora na kompozycje z wykorzystaniem astrów, wrzosów i aksamitek.
  • A co z zimą? Stawiamy na suszone kwiaty, gałązki i trawę pampasową, które bardzo łatwo wysuszyć.

Szukasz sposobów na stworzenie bukietu kwiatów, który zmieści się w wazonie? Pomoże Ci w tym nasz artykuł "Lekcja florystyki - Jak ułożyć kwiaty wewnątrz wazonu". Być może wolisz minimalistyczne aranżacje. Dowiedz się, jak zrobić aranżacje kwiatowe w japońskim stylu ikebana!

Jak uprawiać rośliny doniczkowe 3 najważniejsze wskazówki

Większość z wymienionych powyżej roślin jest łatwa w uprawie. Wymagają one jednak trzech rzeczy, aby odnieść sukces w uprawie: światła słonecznego, stanowiska i podlewania.

  1. Stanowisko - roślinynie lubią zmian, dlatego zapewnij im stałe miejsce.
  2. Światło słoneczne Większość wymienionych roślin powinna znajdować się w jasnym miejscu, ale niezbyt słonecznym.
  3. Podlewanie -oszczędne podlewaniemoże być lepsze niż zbyt częste, które może spowodować gnicie korzeni i powolną śmierć.

Każda roślina ma swoje własne zalecenia dotyczące pielęgnacji.

Rośliny doniczkowe w ogrodzie i na balkonie

Donice mogą być wykorzystane do stworzenia przytulnego otoczenia na balkonie. Można je wykorzystać do zapewnienia prywatności i ochrony sąsiadów. Do tego celu idealnie nadaje się pergola lub rośliny pnące. W donicach na balkonie można również uprawiać zioła i warzywa.

Rośliny doniczkowe mają więcej zalet. Łatwo jest je przenieść i przeorganizować balkon. Przykryj donice plastikiem lub przenieś je do piwnicy, jeśli jest im zimno.

Zobacz więcej zdjęć

  • Balkon
  • Dekoracje
  • Ogród
  • Przewodnik
  • Rośliny

Właściwy garnek

Miłośnik ogrodu nie znajdzie nic bardziej satysfakcjonującego niż pięknie kwitnąca roślina z jej słodkimi owocami lub kwiatami. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci jak najdłużej cieszyć się roślinami ogrodowymi w doniczkach.

  1. Upewnij się, że masz odpowiednią doniczkę Najważniejszą rzeczą jest to, że masz odpowiednią doniczkę.
  2. Rozmiar jest ważny. Donica powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić roślinę. Jeśli roślina ma urosnąć do 150 cm wysokości, najlepiej, aby była umieszczona w osłonie, która pomieści co najwyżej 40 litrów ziemi.
  3. Zamiast samych doniczek możesz użyć dowolnego rodzaju pojemnika lub skrzynki. Nadaj swojemu ogrodowi niepowtarzalny wygląd, wykazując się kreatywnością.

Nasza rada - Długo nieużywane zabytkowe garnki kuchenne i drewniane beczki świetnie nadają się do shabby chic. Możesz je pomalować lub zrobić własne wzory. Możesz zrobić własne doniczki dla swoich roślin.

Jakie rośliny w doniczkach są najlepsze do ogrodu?

Kiedy już wybierzesz odpowiednie donice, czas na wybór roślin. Przydadzą się zarówno róże czy hibiskus, jak i rośliny owocowe, takie jak borówki czy porzeczki. Właśnie dlatego jest to dobry wybór. Rośliny te są nie tylko piękne, ale również wydają pyszne owoce.

Jeśli chcesz wprowadzić na swój taras odrobinę wakacyjnego ducha i poczuć się jak na południu Francji, to lawenda w doniczce jest strzałem w dziesiątkę!

Jak sadzić rośliny w doniczkach?

  1. Krok

    Upewnij się, że donica jest wystarczająco duża. Niektóre rośliny będą wymagały przesadzenia do większej donicy co 2-3 lata.
  2. Krok

    Następnie wyłóż doniczki małymi kamyczkami lub gliną. Pozwoli to na odprowadzenie nadmiaru wody z dna doniczki.
  3. Krok

    Na wierzchu powyższej warstwy układamy kawałek włókniny. Pozwoli to na przepływ wody i zapobiegnie zapychaniu się donicy.
  4. Krok

    Po przygotowaniu doniczki możemy przystąpić do sadzenia. Następnie wsypujemy ziemię do dołka i umieszczamy roślinę.
  5. Krok

    Ostrożnie wyjmujemy roślinę z osłonki, po czym delikatnie poluzowujemy korzenie. Następnie umieszczamy w niej ziemię i dociskamy.
  6. Krok

    Na wierzch możesz dodać korę lub kamyczki.

Dlaczego donice dla roślin są tak wyjątkowe?

Rośliny doniczkowe mogą pozostać z Tobą przez wiele lat. Donice mogą oferować nam o wiele więcej opcji niż to, co mogłoby się nam wydawać. Mogą być również większe od tych, które mamy w domu. Wiesz już, żerośliny doniczkowe to nie jedyna opcja. Możesz wybrać swój ulubiony rodzaj: cięte kwiaty w pięknych wazonach, suszone kompozycje na zimę, a nawet żywe sztuczne rośliny.

Tak naprawdę nie ma znaczenia, co wybierzesz, ponieważ możesz użyć wszystkich kwiatów, nawet roślin doniczkowych, gdziekolwiek chcesz: na balkonie, na tarasie lub w domu.

Niektóre rośliny mogą służyć jako ściany, aby uchronić Ciebie i Twoich sąsiadów przed szkodliwym działaniem wiatru. Najczęściej wybieramy rośliny tropikalne lub subtropikalne. Dlatego donice są tak wygodnym rozwiązaniem. Dzięki nim możemy je przenosić i chronić przed zimnymi wiatrami i niskimi temperaturami. Ważne jest, aby pomyśleć o potrzebach każdej rośliny, zanim się na nie zdecydujesz. Upewnij się, że dostaną odpowiednią ilość światła, temperatury, nawożenia i wody.

Szukasz rośliny doniczkowej, która ozdobi Twój dom? Być może jest to modna roślina, taka jak skrzyp lub starodub rzędowy. Być może wyhodowałeś nawet awokado z nasion. To już nie tylko popularne hobby, ale sposób na życie!

Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing, aby zainspirować się pomysłami, które dla Ciebie stworzyliśmy. Znajdziesz tu artykuły i pomysły na dekorację wnętrz kwiatami i roślinami, a także kampanie tematyczne.

Wszystkie oferty do -70% są dostępne!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz