Obejrzyj film "Lepiej późno niż później" z Diane Keaton i Jackiem Nicholsonem, aby zobaczyć, jak wyglądają wnętrza w stylu hampton. Historia jest zabawna i sympatyczna, ale to nie para odgrywa w niej najważniejszą rolę. Jest nią dom bohaterki. Dom położony jest nad oceanem i urządzony w stylu hampton. Wydaje się, że wiele wakacyjnych domów hollywoodzkich gwiazd wzorowało się na jego wnętrzach. W naszym kraju jako pierwsze przyjęły się amerykańskie wnętrza. Nic dziwnego! Mimo swojej elegancji nie onieśmiela. Zamiast tego wita i kusi widza, mówiąc "czuj się jak w domu". Styl hampton jest tego doskonałym przykładem! Beztroski, elegancki, ponadczasowy.
Ekskluzywne kurorty na wybrzeżu Long Island, w północnej części Nowego Jorku, są inspiracją dla tego stylu. To właśnie tutaj światowe gwiazdy filmowe i zamożni nowojorczycy cieszą się latem. Mieszkańcy Manhattanu, przyzwyczajeni do wygody i stylu, zaczęli urządzać swoje domki letniskowe w stylu marynistycznym, bo właśnie nim się inspirowali. Początkowo kojarzył się on z malowniczymi miasteczkami. Teraz jednak zyskał popularność na całym świecie. Do nas dotarł kilka sezonów temu i wciąż jest popularny.
Piękna paleta błękitów, o intensywności od subtelnych pasteli po głęboki granat, jest skomponowana z dominującym tłem bieli i beżu.
Możesz wybierać spośród drewna, wikliny lub lnu, ale możesz także użyć kamienia, rattanu lub płótna żeglarskiego.
Od mebli po dekoracje.
Muszle, koralowce, ryby, figurki koników morskich, statuetki w kształcie żaglowców.
Chcesz urządzić swój dom w klasycznym stylu, ale nie wiesz od czego zacząć. Podobają ci się meble w stylu wiktoriańskim lub biedermeier, ale obawiasz się, że sprawią, że twój dom będzie wyglądał jak muzeum. Rozważałeś styl przejściowy, ale wolisz bardziej zrelaksowaną, mniej formalną aranżację z wakacyjnym klimatem. Styl hampton to dobry wybór. Najlepiej sprawdza się w dużych przestrzeniach z dużą ilością światła słonecznego, powietrza i oddechu. W naszym kraju dom na plaży niczym z filmu Nancy Meyers to marzenie, które w większości przypadków jest nieosiągalne. Ale widok na niesamowity ogród może zastąpić plażę. Hamptons cieszą się również przestronnością miejskich kamienic czy apartamentowców. W małych przestrzeniach trudniej będzie mu rozwinąć skrzydła.
Projekt Hampton został zainspirowany kolorami natury. Podstawą jest jasna biel, która rozświetla, rozjaśnia i optycznie poszerza. Cieplejsze odcienie widoczne są zazwyczaj na meblach i ścianach. Na tle narysowane są różne odcienie niebieskiego, od delikatnego pastelowego odcienia pogodnego nieba po ciemniejszy, prawie granatowy jak ocean. Najczęściej są one używane jako wzory na poduszkach, porcelanie lub wazonach chinoiserie. Beże, piasek, kość słoniowa, naturalne odcienie drewna i jasne szarości są często z nimi łączone.
Powinny być zarówno wygodne, jak i eleganckie. Formy? Designerskich nowości o fantazyjnych formach w stylu hampton próżno szukać. Duże sofy, tapicerowane wysokiej jakości tkaninami (lny, bawełny, wełny), ozdobione są poduszkami i kocami, aby stworzyć przytulną atmosferę. Obok mebli tapicerowanych dominują elementy drewniane, często malowane na biało (takie jak konsole, stoliki czy skrzynie). Pojawiają się również lekkie przedmioty z wikliny, przywołujące świąteczny nastrój. Jeden lub dwa antyki są dozwolone, ale nie za dużo, aby nie stworzyć atmosfery przypominającej muzeum. Wystrój powinien być swobodny i lekki.
Dodatki do wnętrz w stylu Hampton są proste, eleganckie i powinny być inspirowane nadmorskim kurortem. Mile widziane są wszelkiego rodzaju wazony z kobaltowym wzorem, a także lampiony, koralowce i kotwice, tkane dywaniki czy pledy z niebieskimi wzorami. Nie musisz wydawać dużo pieniędzy na dekoracje. Wiele z nich można przywieźć z wakacji, np. muszle, fantazyjnie powyginane konary, piękne kamienie czy ozdoby uplecione z żeglarskiej liny.
Zestaw wypoczynkowy powinien grać pierwsze skrzypce w tym pomieszczeniu, podobnie jak w każdym innym salonie. Udekoruj białe sofy niebieskimi poduszkami (zazwyczaj w paski, ale także w kwiaty). Pomiędzy nimi umieść stół - albo masywny drewniany, albo lżejszy szklany. Jeśli chcesz być bardziej w zgodzie ze świątecznym duchem, użyj stołu rattanowego. Lampy stołowe z materiałowymi kloszami można umieścić na stolikach pomocniczych i konsolach. Są to klasyczne lampy z ceramicznymi podstawami. Drewniane podłogi przykryj dywanem w granatowe paski. Ale pamiętaj, aby pokazać wzór w jodełkę na całej powierzchni. Pamiętaj o zasadzie hampton design - powinno być elegancko, luksusowo, ale też przytulnie i swojsko. Czy możliwe jest pogodzenie tych dwóch elementów? Proszę bardzo!
W dobrze urządzonym pokoju można się lepiej zrelaksować. Zacznij od kolorów. Jasne kolory są najlepsze do spania i wbrew powszechnemu przekonaniu, chłodniejsze kolory są lepsze. Biel i błękit to zawsze dobry wybór. Tapetę w marynistyczne wzory - koralowe lub białe i granatowe paski - można wykorzystać do dekoracji ściany za wezgłowiem. To nada pomieszczeniu bardziej żywy wygląd. Ustaw łóżko na jego tle - musi być duże i wygodne z miękko pikowanym zagłówkiem. Po bokach umieść szafki ze stylowymi lampami z kloszami. Przykryj pościel lnem, bawełną organiczną lub perkalem i piękną narzutą z gofrowanym wzorem. Udekoruj poduszkami. Dywaniki z juty, wiklinowe kosze i bibeloty w wiklinie sprawią, że pokój będzie bardziej przytulny.
Powinien to być ponadczasowy, stylowy wystrój. Do stylu hampton najlepiej pasują tradycyjne płytki ceglane lub proste dekory ułożone na ścianie w klasyczną jodełkę. Do dekoracji ścian można również użyć wodoodpornej tapety z morskim wzorem. Umywalki, wanny i muszle klozetowe mogą być udekorowane w stylu lat 30-tych. Meble powinny mieć frezowane fronty. Nad umywalką w centralnym miejscu powieś duże lustro. Lustro powinno mieć klasyczne kinkiety po obu stronach.
Połącz style hampton i śródziemnomorski na swoim tarasie. Zaaranżuj go jak salon. Niech latem będzie jego przedłużeniem. Ażurowe meble to świetna alternatywa dla ciężkich, masywnych mebli w salonie. Obok miękkiej, wygodnej sofy postaw wiklinowe fotele przypominające klasyczne uszaki, z wysokim oparciem i wygodnymi podłokietnikami. Będą wyglądały jak kosze na sopockiej plaży. Do kompletu wypoczynkowego warto dodać stolik z bielonych drewnianych desek, dużo poduszek (część z nich można wykorzystać jako siedziska) oraz rattanowe pufy. Na deskach tarasu warto umieścić jutowe dywaniki. Pamiętaj o roślinach! Taras w stylu hampton musi być przesycony zielenią.
Kolory są bardziej żywe i nowoczesne, ale krzykliwe odcienie nie będą tolerowane. Oprócz beżu pojawiają się także odcienie błękitu, bieli i lawendy, a także musztardowy żółty, czekoladowy brąz i złoto. Ta wersja stylu hampton stała się popularna w Australii, gdzie mieszkańcy zaczęli eksperymentować z kształtami i kolorami mebli, a także bogatszą kolorystyką, geometrycznymi wzorami i żywszymi kolorami. Inspiracją było dla nich art deco, które zaczęli włączać (z umiarem) do wnętrz w stylu hampton. Klasyczne wnętrze zaaranżowane w ten sposób wygląda ponadczasowo i spójnie. Wciąż zachowuje urok letnich wakacji.
Nadmorska elegancja jest odpowiednia również w okresie świątecznym. W tym sezonie świąteczne klasyki wyglądają luksusowo, szykownie i swobodnie jednocześnie. Kolory w stylu Hamptons idealnie pasują do świątecznej aranżacji. Błękity przywołują zimową aurę, a srebro nadaje wnętrzu eleganckiego blasku. Razem motywy żeglarskie i świąteczne wyglądają oszałamiająco! Takie połączenie nie jest oczywiste, ale dzięki niemu klasyka nabiera nowego wyrazu i ciekawszego charakteru, nie zaburzając przy tym harmonii wnętrza. Odpowiada za to wspólna kolorystyka.