Współczesne społeczeństwo staje przed wieloma wyzwaniami związanymi z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Coraz częściej mówi się o konieczności zrównoważonego podejścia do konsumpcji we wszystkich dziedzinach życia, a moda nie jest tu wyjątkiem. Zjawisko tzw. „szybkiej mody” ustępuje miejsca bardziej ekologicznym podejściom, takim jak slow fashion, które proponuje tworzenie i użytkowanie odzieży w sposób świadomy i odpowiedzialny.
Slow fashion, w przeciwieństwie do fast fashion, stawia na jakość, trwałość i etyczne aspekty produkcji odzieży. Fast fashion to model, który opiera się na masowej produkcji tanich ubrań, które są szybko zmieniane wraz z biegiem trendów modowych. Konsekwencją jest olbrzymia ilość odpadów oraz wyzysk pracowników w krajach rozwijających się. Slow fashion proponuje zupełnie inne podejście – produkcję mniejszej ilości odzieży z myślą o długowieczności każdego elementu. Ubrania są projektowane tak, by przetrwać dłużej niż tylko jeden sezon, a proces produkcji uwzględnia zarówno aspekt ekologiczny, jak i społeczny.
W Polsce świadomość ekologiczna w kontekście mody wzrasta. Coraz więcej projektantów i marek zaczyna zwracać uwagę na zasady slow fashion. Dla młodych polskich projektantów i lokalnych producentów slow fashion staje się coraz częściej standardem. Oferują oni unikatowe kolekcje, które są wynikiem szacunku dla rzemiosła i tradycji, a także z poszanowaniem zasad etycznych w produkcji. Wzrost popularności mody przerobionej, przetworzonej z użyciem materiałów z recyklingu, kładzie szczególny nacisk na znaczenie zrównoważonej konsumpcji.
"Moda powinna być postrzegana jako coś więcej niż tylko ubieranie się. To także sposób na wyrażanie naszej odpowiedzialności i troski o planetę." – mówi polska projektantka, Ewa Kowalska.
Bycie odpowiedzialnym konsumentem mody nie oznacza rezygnacji z własnego stylu czy jakości ubrań. Przeciwnie, zrównoważone podejście do ubioru można zastosować, trzymając się kilku prostych zasad:
Jesteśmy świadkami głębokiego zwrotu w przemyśle modowym. Przy rosnącej świadomości ekologicznej, slow fashion ma szansę stać się standardem, a nie tylko niszowym wyborem. W miarę jak konsumenci stają się coraz bardziej świadomi środowiskowych i społecznych wpływów swoich zakupów, presja na marki modowe rośnie. Giganci rynku powoli dostosowują swoją działalność do zielonych standardów, a bardziej świadomi konsumenci zaczynają wymagać prawa do informacji o pochodzeniu i procesie powstawania ubrań. To istotna zmiana, wskazująca, że era świadomej konsumpcji właśnie się rozpoczyna.
"Etyczna moda to nie tylko kwestia trendu. To konieczność dla przyszłości naszego świata. Jako konsumenci mamy ogromną moc w kreowaniu lepszej przyszłości." – dodaje Ewa Kowalska.
W obliczu nowych wyzwań i rosnących oczekiwań klientów, polskie marki modowe zaczynają przodować w promowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Coraz więcej znanych polskich marek, jak i startupów skupia się na tworzeniu kolekcji zgodnych z duchem slow fashion. W dobie pandemii COVID-19 poziom zainteresowania zrównoważonymi produktami wzrósł jeszcze bardziej, zmuszając marki do jeszcze głębszego spojrzenia na swoją działalność. Wygląda na to, że ruch ku bardziej odpowiedzialnej modzie nabiera rozpędu, a polscy konsumenci oraz brandy są gotowi na tę zmianę.