Wszystko, co musisz wiedzieć o suszeniu grzybów

image

Sezon na grzyby już za nami i rozpoczęło się suszenie grzybów! Ten artykuł pomoże Ci udoskonalić Twoje umiejętności zbierania grzybów. Obejmie on metody suszenia i przechowywania. Istnieje wiele sposobów na suszenie swoich zbiorów. Nie potrzebujesz profesjonalnej suszarki. Dowiedz się jak konserwować swoje zbiory, aby zachować ich aromat i smak na długi czas.

Jak suszyć grzyby - Jakie grzyby są najlepsze?

Zobacz więcej zdjęć

  • Kuchenne inspiracje
  • Przewodnik
  • Porady

Właśnie wróciłeś z lasu z pełną torbą grzybów i zastanawiasz się, jak cieszyć się zbiorami po sezonie. Grzyby są doskonałym źródłem witamin, błonnika, potasu i białka. Jak suszyć grzyby, aby zachować jak najwięcej tych składników odżywczych?

Najpierw ustal, które z nich są najlepsze do suszenia. Oto pełna lista:

  • Borowiki
  • borowiki
  • agrest
  • cannas
  • kurki

Grzyby nie powinny być uszkodzone ani wykazywać oznak zepsucia. Dobrym pomysłem jest, aby świeże grzyby były suszone zaraz po zebraniu. Kurki będą suszyć się szybciej, ponieważ są mniejsze i mają mniejszą zawartość wody niż inne grzyby. Jest to świetna alternatywa dla osób z ograniczoną ilością czasu.

Sposób przygotowania: Suszenie grzybów

Zobacz więcej zdjęć

  • Kuchenne inspiracje
  • Przewodnik
  • Porady

Nie jesteś pewien, jak suszyć grzyby? Oto dwa kluczowe kroki, które należy wykonać:

  1. Użyj szczotki, aby usunąć z grzybów pozostałości piasku lub ściółki. Możesz również użyć wilgotnej szmatki, aby je wyczyścić.
  2. Większe grzyby można pokroić na kawałki. W przypadku borowików i podgrzybków usuń kapelusze z trzonów. Grzyby lejkowate i pieprzniki można zostawić w całości. Jeśli wybieramy kanny, należy wykorzystać kapelusze. Kapelusze można pokroić na plasterki, a trzony na połówki.

Podpowiedź: Grzyby świetnie sprawdzają się jako dodatek do domowych przetworów. Polecamy je odwodnić, nawet jeśli są w dużej ilości.

Nie susz grzybów!

Zobacz więcej zdjęć

  • Kuchenne inspiracje
  • Przewodnik
  • Porady
  1. Przygotowując grzyby, nie mocz ich w wodzie. Mycie grzybów w wodzie opóźni suszenie, a nawet spowoduje ich kruchość.
  2. Nie spiesz się. Koniecznie sprawdź, czy grzyby są wolne od robaków i czy nie są uszkodzone. Lepiej nie spieszyć się z przygotowaniem zbiorów, niż wyrzucić całe zbiory.
  3. Nie susz grzybów zbyt mocno, bo popękają. Jeśli tak się stanie na początku nauki, możesz użyć ich jako przyprawy.
  4. Złoty środek to ten, który znajdziesz. Możesz je przesuszyć lub niedosuszyć. Staną się niesmaczne, gumowe i mogą się szybciej zepsuć. Pamiętaj, praktyka czyni mistrza!

Suszenie grzybów

Zobacz więcej zdjęć

  • Kuchenne inspiracje
  • Przewodnik
  • Porady

Istnieje wiele sposobów na suszenie grzybów. Możesz co roku eksperymentować z różnymi metodami lub nawet testować je wszystkie naraz. W końcu znajdziesz najlepszy sposób na suszenie grzybów. Warto nauczyć się ich wszystkich. Oto lista najpopularniejszych sposobów na suszenie grzybów.

W suszarce

Grzyby można suszyć w suszarce. Świetnie się sprawdza, jeśli się ją ma. Można ją również wykorzystać do uprawy grzybów. Ta metoda ma wiele zalet, w tym wielozadaniowość i łatwość. Wystarczy, że umieścisz swoje zbiory w suszarce, włączysz wentylator, a następnie co kilka godzin będziesz układać sita, aby grzyby schły równomiernie. Czas suszenia grzybów w suszarce to około 6 godzin.

W piekarniku

Jesteście bez suszarki? Nie potrzebujesz jej? Do tej metody będzie Ci potrzebny piekarnik. Przygotowane grzyby ułóż na stojaku do suszenia grzybów i wstaw do piekarnika z termoobiegiem. Zostaw lekko uchylone drzwiczki. 40-50 stopni Celsjusza to idealna temperatura do suszenia. Aby grzyby suszyły się równomiernie, obracaj je od czasu do czasu. Cały proces trwa około kilku godzin.

Grzałka

Jesteście pozbawieni suszarki lub piekarnika? Świetnym rozwiązaniem jest kaloryfer! Możesz go włączyć nawet w lecie. Aby umożliwić cyrkulację powietrza, wytnij kawałek pergaminu śniadaniowego i zrób w nim dziurki. Połóż papier na kaloryferze i rozłóż grzyby. Aby zapobiec zanieczyszczeniu, obracaj zbiory jak poprzednio.

Podpowiedź: Nie jesteś pewien, jak prawidłowo przechowywać suszone grzyby? Przewiń w dół lub przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać więcej informacji!

Na słońcu

Grzejnik nie działa latem? O tej porze roku ciepło zapewnia słońce! Nie musisz się martwić o suszenie swoich upraw na słońcu. W jaki sposób? Możesz ułożyć grzyby w siatce, która zapewni odpowiednią ilość miejsca. Następnie umieść je w jasno oświetlonym miejscu. Aby zapobiec zanieczyszczeniu, dobrze jest przykryć zbiory gazą. Co jakiś czas obracaj grzyby. Gotowe!!!

Gwint

Pamiętasz, jak łańcuchy grzybów Twojej babci lub mamy były wieszane na blacie kuchenki lub pod okapem w jej domu? W ten sposób możesz wysuszyć swoje zbiory. Wystarczy nawlec grzyby i umieścić je na zewnątrz lub w ciepłym miejscu. Grzyby będą musiały odpowiednio wyschnąć przez kilka dni.

Podpowiedź: Sezon na przetwory jest tutaj! Nie ograniczaj się tylko do grzybów. Nadal możesz robić przetwory na zimę! Znajdziesz tu również wskazówki dotyczące robienia przetworów z jabłek, przetworów z dyni czy przetworów z pomidorów.

Jak przechowywać?

Zobacz więcej zdjęć

  • Kuchenne inspiracje
  • Przewodnik
  • Porady

Czy jesteś już gotowy na wyjazd? Suszone grzyby możesz przechowywać dłużej niż jeden sezon.

  1. Grzyby możesz umieścić w szczelnym pojemniku. Może to być pojemnik blaszany, szklany z uszczelką lub specjalny gliniany pojemnik na grzyby. Możesz również umieścić je w papierowej torbie, a następnie zawinąć w plastikową torbę.
  2. Aby zachować suszone grzyby w dobrym stanie, przechowuj je w suchym, ciemnym miejscu.
  3. Każdy pojemnik należy zabezpieczyć przed molami spożywczymi, dodając liść laurowy.

Odpowiednio wysuszone grzyby możesz przechowywać nawet przez trzy lata. Sądzimy jednak, że szybciej skusisz się na ich zjedzenie.

Z przyjemnością pogratulujemy Ci, jeśli wiesz jak suszyćgrzyby i jak przechowywać grzyby suszone. Być może interesuje Cię nauka kiszenia ogórków lub pasteryzowania słoików. Dołącz do klubu Westwing, by mieć pewność, że niczego nie przegapisz!

Wszystkie najlepsze oferty do -70%

Komentarze (0)

Zostaw komentarz