Chinoiserie - Wnętrza dla fanów Dalekiego Wschodu nie tylko

image

Wielu artystów od wieków inspiruje się Chinami i sztuką chińską. Znajdują one również odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz, gdzie stworzyli niepowtarzalne chinoiserie styl króluje! Jakie są główne cechy tego stylu? Jakie wnętrza będą do niego pasować i jak wprowadzić go do swojego mieszkania?

Geneza chinoiserie - Gdzie powstał ten trend?

Styl nie musi odnosić się do stylu chińskiego. Ten wyjątkowy styl modowy narodził się w Europie i czerpie inspiracje z elementów kultury wschodnioazjatyckiej. Chinoiserie jest podstylem stylu rokoko. Można przyjąć, że motyw ten został po raz pierwszy spopularyzowany przez chińską porcelanę. Europa została przyciągnięta do chińskiej porcelany po XVII wieku. Była ona kolorowa, delikatna i misterna, i konkurowała ze złotymi i srebrnymi naczyniami europejskiej szlachty. Rozpoczął się pierwszy import na dużą skalę ceramiki i tkanin, a także elementów dekoracyjnych. Styl ten był najczęściej wybierany przez osoby pochodzące z Francji, Niemiec czy Anglii. Ważny jest fakt, że styl ten nie naśladuje wnętrz azjatyckich czy chińskich. Elementy kultury chińskiej wzbogacają europejskie wnętrza i dodają im nutki egzotyki.

Tekstylia w stylu chinoiserie

Jest to zdecydowany kontrast w stosunku do np. stylu japandi czy wabi-sabi. Tekstylia są ważną częścią wystroju. Poduszki dekoracyjne to najlepszy sposób na wprowadzenie tego stylu do domu. Zadbaj o to, aby były jasne i błyszczące. Polecamy wzory, które przedstawiają naturę i bajkowe krajobrazy. Wielobarwne ptaki, dalekowschodnie pejzaże, smoki i dalekowschodni ludzie w tradycyjnych strojach to najczęściej spotykane motywy. Kolory powinny być widoczne i wyczuwalne, dlatego nie bój się używać czerwieni, mahoni i żółci. Postaw na jedwabie lub satyny.

Chinoiserie kontra eklektyzm: motywy, kolory i dekoracje

Wnętrza nie są glamour czy shabby chic. To elegancki eklektyzm, który umiejętnie łączy egzotyczne elementy z Dalekiego Wschodu z nowoczesnymi elementami wzornictwa. Pełne przepychu rokoko to miejsce, w którym rozpoczęła się historia chinoiserie. Takie zestawienie sprawiało, że cała przestrzeń od podłogi do sufitu była wypchana ozdobami, meblami i tkaninami. W tym niekonwencjonalnym i szalonym stylu nie można się nudzić! Jest pełen sprzeczności i tworzy we wnętrzu swoisty, jakby przemyślany chaos.

Chinoiserie nawiązuje do motywów zwierzęcych. Na gobelinach, tekstyliach czy serwetkach pojawiają się postacie z bajek, np. smoki, niepowtarzalne krajobrazy, sceny historyczne i bohaterowie w tradycyjnych strojach. Nie jest to monochromatyczny styl grandmillennial. Wykorzystuje on kolory ziemi, w tym czerwienie, brązy i zielenie, a także energetyczne żółcie. Na półkach znajdziemy dekoracyjne zastawy stołowe, wazony i półmiski. Na ścianach można znaleźć gobeliny i parawany.

Te wyjątkowe wnętrza nie wymagają od Ciebie martwienia się o to, czy meble są w idealnym stanie. Styl ten jest otwarty na przetarcia, lekkie przebarwienia i drobne ślady starości. Królują zarówno ciemne, jak i jasne drewna, a także drewna barwione. Heban i palisander zdobione są złotymi okuciami, kołatkami i innymi elementami dekoracyjnymi. Chinoiserie

Meble często posiadają motywy stylistyczne.

Wnętrze Chinoiserie w 5 krokach

  1. Latarnie

    Kraje kwitnącej wiśni kojarzą się z wachlarzami i lampionami. Stworzą one romantyczną atmosferę w każdym pomieszczeniu i na tarasie.
  2. Chińska porcelana

    Miejsce narodzin stylu chinoiserie. Gabloty do salonu i jadalni będą ozdobione kolorowymi wzorami. Można je również wykorzystać jako dekorację. Pasujące wazony, półmiski i figurki porcelanowe są niezbędne, gdy zaopatrujesz się w porcelanę.
  3. Ekrany

    Są najbardziej charakterystycznym elementem japońskich i chińskich wnętrz. Nie tylko zacieniają od słońca, ale także tworzą strefy prywatności w pomieszczeniu. W oknach można zobaczyć witraże, które przedstawiają wydarzenia historyczne lub wyjątkowe krajobrazy.
  4. Materiały ażurowe

    Takie plecionki można znaleźć na półkach i stołach, ale pojawiają się też w większych formatach na ścianach, np.
  5. Rośliny

    Rośliny mogą wzbogacić i uzupełnić każdą aranżację. Możesz wprowadzić orient za pomocą bonsai, bambusów, monstery i dostojnych palm.

Tapeta z motywem dalekiego wschodu

Jeśli zależy Ci na szybkim i sprawnym wprowadzeniu zmian w Twoim wnętrzu, tapeta jest najlepszym rozwiązaniem. Tapety mogą przedstawiać japoński lub chiński krajobraz, delikatne ornamenty, a nawet nawiązywać do roślinności. Nie należy przytłaczać małych przestrzeni zbyt dużą ilością szczegółów. Czasami mniej znaczy więcej. Tapeta powinna być stosowana jako tło, a nie główny punkt centralny aranżacji.

Wnętrza w stylu chinoiserie

Motywy to bilet do zupełnie nowego świata. To bilet do krajów Dalekiego Wschodu bez wychodzenia z domu. Można je wykorzystać w każdej przestrzeni. Zapoznaj się z naszymi inspiracjami!

Pomysły na aranżację salonu

Połączenie tak odważnych kolorów jak czerwony i niebieski może na pierwszy rzut oka wydawać się przytłaczające. Jednak po bliższym przyjrzeniu się widać, że wszystko ze sobą współgra. Głównymi elementami strefy dziennej są wzorzyste tapety oraz mocno zdobione i dekorowane drzwi. Motyw na obiciu fotela i wazonie na blacie stołu jest oczywisty. Aby nie przytłoczyć wnętrza, kanapa została pozostawiona w neutralnych kolorach i bez żadnych ozdób.

Sypialnia roślinna

Rośliny w sypialni mogą być świetnym wyborem. Jeśli jednak nie masz dla nich wystarczająco dużo miejsca, lepszym rozwiązaniem będzie tapeta lub pościel z motywem roślinnym. Nawiązanie do chinoiserie

Najpopularniejszym wyborem będą bambusy. Możesz wybrać mocniejszy kolor, np. kwiat wiśni, lub pozostawić pościel w jednej, ale neutralnej tonacji. Szafka nocna jest niezbędna w każdej sypialni. Wybierz naturalny materiał, taki jak drewno bambusowe.

Bajkowa kolacja czyli jadalnia w stylu chinoiserie

Duży, wygodny stół w jadalni to podstawa. Oświetlenie jest ważnym aspektem tworzenia przestrzeni do wspólnego spożywania posiłków. Nad stołem zawieś ozdobne lampiony. Będą one wyglądać niesamowicie na orientalnym tle. Warto zaopatrzyć się w kompletny porcelanowy zestaw obiadowy oraz kilka wazonów, w których można umieścić świeże kwiaty. Dzięki temu Twój stół zyska stylowe i eleganckie wykończenie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz