Loggia - Czym jest i jak ją dobrze urządzić?

image

Przez osoby niezorientowane w temacie nazywana jest również balkonem. Loggie to nietypowe przestrzenie, ponieważ nie należą do całego mieszkania. Nie są jednak tak otwarte jak balkon. Czym charakteryzuje się loggia? Do czego można ją wykorzystać i jakie style aranżacyjne są najlepsze?

Kilka podstawowych faktów: Co to jest loggia? Skąd się wzięła?

Loggia to podwyższona platforma, która jest cofnięta od ściany budynku i w szczególny sposób łączy się z wnętrzem mieszkania. Zwykle jest oddzielona od przestrzeni mieszkalnej drzwiami i oknami balkonowymi. Loggie są normą. Elewację należy wykończyć balustradą. Jeśli znajdują się na więcej niż jednym piętrze, umieszcza się je jeden pod drugim. Mogą rozciągać się od jednego pomieszczenia, aby przejść przez wiele pokoi jednocześnie w całym budynku. Często można je spotkać w starych blokach mieszkalnych i domkach w kształcie kostki. Ich początki sięgają czasów rzymskich, kiedy to budynki miały częściowo otwarte przestrzenie. Było to idealne rozwiązanie dla podmiejskich willi, ponieważ loggie pozwalały mieszkańcom cieszyć się ogrodem i osłaniały ich przed palącym upałem.

Balkony wnękowe, zwane też loggiami, zostały spopularyzowane w czasach renesansu, kiedy kultura antyczna była łatwo dostępna. W Zamku Szydłowieckim znajduje się najstarsza loggia w Polsce. Najpopularniejszą loggię można znaleźć na frontowej ścianie poznańskiego ratusza.

Do czego służy loggia?

Loggia to rzecz niewielka, ale zauważalna. Można ją wykorzystać na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, gdzie się znajduje i jakie są potrzeby domowników. Loggie można wykorzystać do stworzenia dodatkowej przestrzeni w mieszkaniach lub blokach.

Jeśli masz częstych gości z dalszych stron, loggia może zostać przekształcona w małą sypialnię, w której można przenocować gości.

Ogród zimowy lub oranżeria w ramach loggii to świetny sposób na stworzenie przestrzeni dla siebie, jeśli cenisz sobie spokój i ciszę. Dotyczy to również innych form relaksu, a także znalezienia równowagi w codziennym życiu. Możesz przekształcić loggię w kącik do czytania, miejsce do jogi, a nawet małą domową siłownię.

Aranżacja loggi daje możliwość osobom obeznanym z komputerem stworzenia własnego mikro biura lub pokoju gier. Gabinet jest oddzielony od innych stref mieszkania wnęką z balkonem. Sprzyja to poprawie koncentracji podczas nauki lub pracy.

Jeśli loggia znajduje się w części kuchennej, najlepiej przekształcić tę przestrzeń w jadalnie lub kuchnię, która posiada spiżarnię. Rodziny z dziećmi pokochają tę przestrzeń, ponieważ lubią dzielić się posiłkami przy tym samym stole. To wzmacnia i buduje relacje. Gospodyni domowa będzie wiedziała, jak to jest robić dużo zakupów spożywczych. W takich przypadkach posiadanie możliwości przechowywania zapasów może być błogosławieństwem.

Jak zbudować i wykończyć loggię w bloku

Aby zapewnić izolację, należy zachować szczególną ostrożność ze względu na unikalny projekt loggii. Będzie to miało bezpośredni wpływ na izolację wnętrza budynku, a także na koszty ogrzewania. Najczęściej izolację wykonuje się ze styropianu, wełny mineralnej, a następnie pokrywa tynkiem cienkowarstwowym. Kluczowe na tym etapie są połączenia podłogi i ścian bocznych, ponieważ z tych miejsc najbardziej ucieka ciepło.

Loggia w wielu odsłonach - style wnętrzarskie

Boho

Wnętrze loggii można również urządzić w ponadczasowym stylu boho. Wnętrze powinno być utrzymane w naturalnych kolorach brązu i beżu, z subtelnymi akcentami kolorystycznymi. W tej przestrzeni dobrze sprawdzi się najnowszy trend meblowy - zestawy ogrodowe wykonane z palet. Loggia nabierze przytulnego wyglądu dzięki dodaniu kilku poduszek z frędzlami i koców w neutralnych kolorach. Pokój będzie świetnie wyglądał z dekoracjami wykonanymi z wikliny, lnu lub innych naturalnych materiałów. Lukrem na wierzchu jest bujna, zielona roślina.

Szklany dach

Przeszklona loggia jest atrakcyjna ekonomicznie. Jest świetnym sposobem na ograniczenie strat ciepła w mieszkaniu. Wizualnie powiększa przestrzeń i tworzy niepowtarzalny klimat, zarówno rano, jak i wieczorem.

Ważne jest, aby aranżując jadalnię, dodatkową przestrzeń wypoczynkową czy przedłużenie salonu/jadalni, zachować spójność z resztą mieszkania. Chaotyczne wymieszanie stylów i nieumiejętne zaprojektowanie stworzy chaos. Loggia będzie wyglądała jak skopiowana z innego mieszkania.

Miejska dżungla - Tropikalna Loggia

Ten styl jest szczególnie popularny wśród miłośników dużych roślin i równikowych środowisk. Akcesoria, obicia mebli, a nawet donice powinny odzwierciedlać tę obfitość zieleni w różnych odcieniach i motywach inspirowanych egzotycznymi roślinami i drewnem.

Dominującą kolorystyką w stylu urban jungle jest zieleń i brązy. Jednak jeden mocny kolor akcentowy, taki jak żółty lub różowy, może harmonijnie uzupełnić cały schemat.

Styl skandynawski

Loggia jest czysta, funkcjonalna i spokojna. Tak właśnie powinien wyglądać styl skandynawski. Wyróżnia się on jasnymi kolorami, minimalną ilością dekoracji. Skandynawski design charakteryzuje się minimalizmem i harmonią wszystkich elementów wnętrza. Tego typu loggia najlepiej sprawdzi się, jeśli wybierzemy meble i dekoracje o industrialnym wyglądzie oraz rękodzieło wykonane głównie z drewna. We wnętrzu loggii dobrze sprawdzi się sofa wykonana z palet, jak w stylu boho.

Glamour

Glamour jest dla tych, którzy kochają luksus i chcą się nim otaczać. Loggia tego typu projekt będzie miał minimalistyczny i subtelny wygląd. Powinna mieć:

  • panele ogrodowe drewniane ciemne,
  • eleganckie meble,
  • Dekoracje w metalicznych kolorach
  • Satynowe dodatki
  • Lustra to świetne rozwiązanie dla małych przestrzeni.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz