Jak zrobić ogórki kiszone instrukcja krok po kroku

image

Kiszone ogórki były kiedyś tanim sposobem na zimę, aby zachować ciepło i zdrowie. Kiszone ogórki są dziś modne, ale to nie znaczy, że straciły swoje cenne właściwości. Polecamy zrobić własne ogórki kiszone, jeśli zależy nam na zdrowym stylu życia. Jest to łatwe. Na początek Jak zrobić ogórki kiszone.

Na czym polega proces kiszenia?

Zobacz więcej zdjęć

  • Kuchenne inspiracje
  • Przewodnik
  • Porady

Chemik opisałby fachowo przeprowadzony przez bakterie mlekowe rozkład cukrów prostych i ich późniejszą fermentację mlekową. Lub, prościej mówiąc, na wytwarzaniu i utrzymywaniu kwasu przez bakterie mlekowe. W miarę namnażania się bakterii, tym bardziej kwaśne stają się ogórki w słoikach. Kiszenie powinno odbywać się w odpowiedniej temperaturze.

Czy kiszenie różni się czymś od kwaszenia? Okazuje się, że zasadniczo. Kiszenie w słoikach staje się bardziej popularne niż kiedykolwiek na sklepowych półkach. Warto wiedzieć, że wiele słoików zawiera ocet. Jest on często dodawany przez producentów w celu przyspieszenia kiszenia. Otrzymujesz bardzo kwaśny produkt, który jest całkowicie pozbawiony wartości odżywczych. Dzieje się tak dlatego, że ocet utrudnia naturalną fermentację. Kiszenie warzyw w ten sposób może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym nadkwasoty, zgagi i refluksu. Jeśli produkt bardzo się pieni lub staje się niespokojny, prawdopodobnie został sztucznie sfermentowany i nafaszerowany chemikaliami. Zalecamy, aby kisić je samodzielnie. Domowe przetwory mogą być bezpieczne i pyszne.

Kiszone owoce i warzywa mają wysoką wartość odżywczą

Zobacz więcej zdjęć

  • Kuchenne inspiracje
  • Przewodnik
  • Porady

Ogórki kiszone mają wiele właściwości prozdrowotnych. Chronią przed nowotworami jelita grubego, piersi, płuc i wątroby. W wyniku fermentacji powstają również inne składniki odżywcze. Mają korzystny wpływ na wzrok, skórę i układ nerwowy.

Bardzo zdrowotna jest także woda po kiszeniu, która działa oczyszczająco na organizm, ale także pobudza przemianę materii i pracę jelit. Dlatego nasze babcie podawały kiszoną kapustę, gdy trzeba było podawać antybiotyki.

Czy wiesz, że kisić można wszystko, nie tylko ogórki i kapustę? Kisić można również owoce, takie jak gruszki, cytryny, czy przetwory z jabłek. Kiszenie nadaje im nowe, niespodziewane walory smakowe. Kiszone ogórki są niskokaloryczne, ale bardzo sycące. Dlatego dietetycy często polecają je osobom chcącym schudnąć.

Uwaga: Aby doszło do fermentacji, niezbędna jest sól. Sól ta musi być w dużej ilości. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi nie powinny spożywać więcej ogórków niż zalecana ilość.

Jak zrobić ogórki kiszone: Co potrzebujesz.

Zobacz więcej zdjęć

  • Kuchenne inspiracje
  • Przewodnik
  • Porady

To wcale nie jest takie trudne! Najważniejsza jest jakość warzyw. Muszą być świeże i dobrej jakości. Poniżej przedstawiamy niezbędne przedmioty do kiszenia.

  1. Ogórki średniej wielkości - Najlepiej kupować u zaufanego rolnika. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie były uprawiane na sztucznych nawozach, przez co mogą się psuć i gorzej smakować. Kiszenie ogórków powinno odbywać się rano, aby były jędrne, zanim zbytnio zmiękną pod wpływem słońca. Ilość użytych ogórków będzie zależała od tego, czy robisz ogórki zimowe. Być może będziesz potrzebować kilku kilogramów. Nie musisz przesadzać z ilością, jeśli są to ogórki małosolne, które zostaną zjedzone w ciągu kilku dni.
  2. Czosnek Świeże ząbki czosnku mogą zmienić smak marynaty i mogą być używane w zupach. Mają również właściwości antybakteryjne, które hamują rozwój organizmów gnijących.
  3. Korzeń chrzanu: Wzmacnia smak i ułatwia fermentację. Możesz też użyć liści z dębu, chrzanu. Sprawiają one, że ogórki są bardziej chrupiące i twarde, ale też sprawiają, że są ciemniejsze. Jeśli jednak dodasz ich zbyt dużo, ogórki mogą nabrać goryczki.
  4. Koperek - Najlepiej duży, suszony. Aby zapobiec gniciu, młode gotuj we wrzątku.
  5. Sól - kamienna, niejodowana. Możesz też kupić specjalną do konserwowania potraw. Naturalna solanka przyspiesza fermentację. Bez niej proces ten nie powiedzie się.
  6. Woda,
  7. Słoiki są niedrogie i wystarczające. Można jednak użyć także droższych weków, które mają gumową uszczelkę.

Instrukcja, jak zrobić ogórki kiszone

Zobacz więcej zdjęć

  • Kuchenne inspiracje
  • Przewodnik
  • Porady

Przepis jest bardzo prosty. Nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych ani dużej ilości czasu. Będzie łatwy, jeśli przygotujesz wszystko z wyprzedzeniem. Oto nasz sprawdzony przepis na kiszenie ogórków.

  1. Słoiki należy dobrze umyć pod bieżącą wodą. Po osuszeniu wyparz je w piekarniku. Pozbędziesz się wszelkich bakterii, a Twoje ogórki dzięki tej "sterylizacji" pozostaną świeże przez długi czas.
  2. Umyj ogórki i osusz je ręcznikiem.
  3. Umieść ogórki w pojedynczych pojemnikach i szczelnie je zamknij, aby mogły stać pionowo w słoiku.
  4. Do każdego słoika dodać 2-3 ząbki czosnku, kawałek (ok. 2-3 cm) chrzanu i 2 gałązki (ok. 2 cm) suchego kopru z baldachami.
  5. Zagotować tyle osolonej wody, aby przykryła wszystkie słoiki. 2 łyżki stołowe na litr wody. Pamiętaj, aby dodawać sól do zimnej wody. Sól szybko traci swoje właściwości, gdy jest gorąca.
  6. Ostudzoną wodę umieść na wierzchu słoików, tak aby wszystkie warzywa były przykryte. Możesz podgrzać wodę, aby ogórki były małosolne. Przyspieszy to proces fermentacji. Schłódź wodę, jeśli robisz ogórki zimą.
  7. Słoiki szczelnie przykryj, aby nie otworzyły się podczas kiszenia. Odwróć je do góry dnem i pozostaw na 24 godziny. Pokrywka "złapie", czyli uszczelni się.

Jak długo trwa kiszenie ogórków?

Zobacz więcej zdjęć

  • Kuchenne inspiracje
  • Przewodnik
  • Porady

Ogórki małosolne możesz przygotować, umieszczając je w kamionkowym pojemniku lub dużych szklanych słoikach. Po kilku dniach będą gotowe, abyś mogła je skosztować. Kiszone warzywa wymagają dłuższego oczekiwania. Po trzech dniach kiszenia w temperaturze pokojowej (ok. 20 stopni Celsjusza) koniecznie przenieś je do chłodniejszego, zaciemnionego pomieszczenia, np. spiżarni lub piwnicy. Tam będą dojrzewać. Po kilku dniach woda stanie się mętna, a ogórki ciemniejsze. Jest to naturalny proces. Nie przejmuj się, jeśli po otwarciu słoika zobaczysz biały osad. To cenne bakterie kwasu mlekowego. Pamiętaj, że ogórki będą bardziej kwaśne, jeśli będą przechowywane w zakręconych słoikach przez dłuższy czas. Ogórki w ten sposób można przechowywać nawet do sześciu miesięcy. Najlepiej robić je latem, najlepiej pod koniec sierpnia lub na początku września.

Można pasteryzować słoiki, aby przedłużyć ich datę ważności. Jednak niektórzy uważają, że podgrzewanie ogórków w wysokiej temperaturze sprawi, że stracą one swoje właściwości odżywcze.

Nie jest to trudne, ale możliwe. Warto poświęcić czas na zrobienie bomb witaminowych latem i jesienią. Teraz, gdy dowiedziałeś się jak powstają ogórki kiszone, a może dowiesz się jak zakonserwować dynię? Subskrybuj Westwing, aby otrzymywać nasze przepisy.

Wszystkie oferty do -70%

Komentarze (0)

Zostaw komentarz