Efektowne i niepowtarzalne wnętrze można stworzyć przy pomocy minimalnych, surowych i oryginalnych mebli industrialnych. Świetnie wyglądają one w dużych, otwartych przestrzeniach, takich jak magazyny czy tereny pofabryczne. Jeśli nie jesteś fanem takiej estetyki i mieszkasz w standardowym domu, nie musisz się martwić. Możesz je udekorować w stylu industrialnym lub inspirowanym loftem. Ważne jest, aby zrozumieć cechy tych stylów i mebli, z którymi idą, abyś mógł wybrać odpowiednie produkty do swojego domu. Z przyjemnością pomożemy Ci w tym.
Zobacz więcej zdjęć
Zanim zaczniesz szukać mebli industrialnych, zapraszamy do przeniesienia się do Nowego Jorku z lat 50-tych. Były to trudne czasy w okresie recesji. Wiele firm zbankrutowało, a magazyny i przestrzenie pofabryczne zostały opuszczone. Nie stały one długo puste. Wkrótce zaczęli je wykorzystywać lokalni artyści. W zaciemnionych pomieszczeniach pojawiły się proste, funkcjonalne meble, takie jak stare drewniane skrzynie i stołki.
Przestronność
... i wysokość pomieszczeń. Aneksy te mogą być wizualnie podzielone przesuwnymi szklanymi drzwiami, regałami na książki lub szklanymi ściankami w metalowej oprawie. Antresola to miejsce, w którym znajduje się część sypialna. Mieszkania mogą być bardziej efektywne dzięki wykorzystaniu przestrzeni pod sufitem. Metalowe lub drewniane balustrady mogą chronić antresole. Duże okna często pozbawione są ozdób i osłon.Surowość materiałów wykończeniowych
Nieobrobione drewno, metal i szkło to najczęściej spotykane materiały. Czasami ściany wykończone są cegłą lub betonem z widocznymi rurami i kanałami wentylacyjnymi. Hydraulika , itp.Prostota w wyposażeniu wnętrz
Drewno to główny materiał wykorzystywany w meblach. Pasują tu również metalowe regały na książki, które wyglądają jak wyciągnięte z magazynu. Mogą to być częściowo przeszklone, rozkładane stoły, z drewnianymi blatami, na metalowych stelażach. Rolę oświetlenia pełnią żarówki na kablu.Spokojne kolory
Głównie szarości, trochę czerni, trochę bieli oraz drzewne odcienie miedzi i stali.Meble industrialne wykonane są najczęściej z drewna, które ma widoczne pęknięcia, sęki i usłojenie. Można w nich znaleźć metalowe okucia i ozdobne detale. Wiele mebli jest w całości wykonanych z metalu. Dobrze sprawdzają się elementy szklane, np. blaty stołów, skóra (tapicerka mebli), aluminium (lampy).
Są spójne z kolorystyką wnętrza. Umeblowanie wykonane jest w oryginalnym kolorze drewna. Meble metalowe mogą być pomalowane na czarno. Czasami pokrywa się je rdzą, aby wyglądały na bardziej porysowane. (Mile widziane są autentyczne meble z widocznymi oznakami upływu czasu). Występują również błyszczące elementy z mosiądzu, miedzi i stali.
Industrialne wnętrza nie powinny być skomplikowane ani przesadnie udekorowane. Nie powinno być w nich zbyt wielu sprzętów. Należy kupić tylko to, co niezbędne. Jeśli zdecydujemy się na dodanie elementów dekoracyjnych (efektowne drewno z sękami, oryginalne okucia lub uchwyty, nóżki), to najlepiej ograniczyć możliwości. Meble industrialne powinny mieć duże rozmiary. W przeciwnym razie będą wyglądać nieprofesjonalnie i nie designersko.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów typowego umeblowania:
Wskazówka - Jeśli masz okazję kupić autentyczne meble przemysłowe na aukcji, pchlim targu lub w innym miejscu, nie przegap tego. Stare meble z duszą to świetny dodatek do aranżacji.
Meble do sypialni o zastosowaniu przemysłowym są proste i minimalistyczne. Szarości kojarzą się z betonem, elementy takie jak biel, a brąz w odcieniach lub drewno. Najważniejszym meblem industrialnym jest łóżko wykonane z metalu lub drewna. Czarne lub szare łóżko metalowe ma zazwyczaj kutą deskę czołową. Chociaż łóżka drewniane mogą sprawiać wrażenie nieco topornych, dobrze sprawdzają się w industrialnym otoczeniu. Można wybrać proste łóżko z tapicerowanym wezgłowiem. Doda to wnętrzu ciepła. Powinno mieć spokojny kolor jak grafit czy antracyt i posiadać dekoracje dzienne (narzuty, poduszki dekoracyjne). Niedrogim rozwiązaniem jest również łóżko z palet. Można je wykonać samodzielnie i zakupić jedynie wygodny materac. Stara drabina może posłużyć jako element dekoracyjny lub jako wieszak na ubrania.
W pobliżu łóżka umieść szafki nocne pasujące do mebli. Wystarczy prosta komoda z szufladami i metalowymi okuciami. Można ją pomalować metodą cienkowarstwową, co optycznie zwiększy jej żywotność. Wystrój można uzupełnić metalowymi lub drewnianymi regałami na książki, półkami ściennymi do ekspozycji bibelotów i dekoracji oraz skrzynią na pościel. Sypialnia na poddaszu to idealne miejsce na umieszczenie starego fotela, stolika i lampy stojącej. To przytulne miejsce do czytania w wolnym czasie.
Istnieje wiele opcji dostępnych, jeśli chodzi o wybór stołu, który jest najważniejszym elementem w jadalni. Stół może być wykonany w całości z metalu. Lub może być wykonany z metalu i używany jako powierzchnia robocza. Stół ze szklanym blatem w stalowym wykończeniu to świetna opcja, jeśli zależy Ci na industrialnej elegancji.
Możesz wybrać krzesła bez względu na to, jaki jest projekt stołu - drewniany stół może wytrzymać metalowe lub plastikowe z metaliczną farbą. Mogą mieć twarde siedziska (połóż na nich odpowiednie poduszki) lub mogą być tapicerowane skórą i metalowymi nogami. Krzesła nie powinny wyglądać semblancko do kompletu. Każde krzesło może być niepowtarzalne. Industrialne jadalnie można też wyposażyć w taborety lub proste hokery.
A co z pozostałym wyposażeniem? Nad stołem zawieś wyraziste lampy z metalowymi kloszami. Możesz też znaleźć modele na kablach. Gablota za szkłem to rozwiązanie stylowe i industrialne. Praktyczność można osiągnąć także dzięki metalowemu, mobilnemu pomocnikowi na kółkach.
Zobacz więcej zdjęć
O różnicach między meblami loftowymi a industrialnymi przekonasz się, gdy porównasz mieszkanie w stylu loftowym do mieszkania w stylu industrialnym.
Styl industrialny charakteryzuje się przestronnymi wnętrzami o wysokiej jakości, które są przestronne i dobrze zaprojektowane. Ceglane ściany mogą być w dowolnym kolorze, także surowego betonu. W takim wnętrzu można zobaczyć autentyczne rury, systemy wentylacyjne i kable. Dominuje stonowana, ciemna kolorystyka w odcieniach szarości, brązu i stali. Proste meble o historycznym rodowodzie wykonane są z metalu lub drewna, a sofy są postarzane i tapicerowane skórą. Pofabryczna estetyka znajduje odzwierciedlenie w oszczędnych dekoracjach. Są to zazwyczaj elementy pochodzące z dawnych fabryk, magazynów i zakładów, takie jak tabliczki znamionowe. Dominującym źródłem oświetlenia są metalowe lampy reflektorowe.
Mieszkania w stylu loftowym to nowoczesne, zaprojektowane i wykonane budynki, które wyglądem przypominają budynki poprzemysłowe. Mieszkania pozbawione są elementów o historycznym lub postindustrialnym rodowodzie. Do wykończenia ścian stosuje się płyty betonowe lub beton architektoniczny. Czasami w salonie stosuje się cegłę. Wnętrza wyróżniają się jaśniejszą niż industrialna kolorystyką. Dopuszczalne są kolory pastelowe, takie jak żółty, niebieski i turkusowy. O aranżacji loftu decyduje zastosowanie nowoczesnych mebli i dodatków. Urządzając przestrzeń mieszkalną w stylu loftowym, warto rozważyć dużą modułową sofę, miękkie pufy i designerskie drewniane stoliki. Zadbaj również o to, aby w zestawie znalazły się metalowe, plastikowe i drewniane krzesła. Możesz również użyć mebli vintage, takich jak komody, które zostały niezależnie postarzone. Mile widziane są akcesoria i tkaniny: poduszki na sofie, dywaniki z geometrycznym wzorem, a na ścianie może zawisnąć metalowy zegar, który został zainspirowany modelem fabryki lub dworca kolejowego.
Zobacz więcej zdjęć
Industrialne wnętrza mogą być dość surowe i nie należy ich zmieniać. Warto jednak dodać do aranżacji jakieś dodatki i dekoracje.
Najpierw pokażmy elementy architektoniczne widoczne po dawnej fabryce. Wszelkie filary, słupy i stare gwoździe, haki w ścianach, kable wentylacyjne, przewody i rury będą pełnić funkcję dekoracyjną. Należy je jak najczęściej czyścić, ale nie malować i nie ścierać starych plam z farby.
Inne dekoracje muszą nawiązywać do estetyki pofabrycznej. Na ścianie można powiesić stary plakat, oprawiony w metalowe ramki lub grafikę przedstawiającą dawne życie w tym wnętrzu. sprawdzą się również tabliczki informacyjne (wyjście, wejście, nie dotykać regulaminu, regulamin itp.). Można też zainteresować się przedmiotami z przeszłości - Stary gramofon lub maszyna do pisania, czy też radio zdecydowanie podniosą styl wnętrza. Nie należy przesadzać z dekoracjami.
Zobacz więcej zdjęć
We wnętrzach industrialnych ważną rolę odgrywa również oświetlenie. Pomieszczenia postindustrialne mają duże okna, które w ciągu dnia wpuszczają mnóstwo światła. Ważne jest, aby sztuczne oświetlenie pasowało do stylu wnętrza. Należy stosować widoczne żarówki i odsłonięte kable. Powinieneś wybrać lampy wykonane z materiałów, które będą używane w twoim mieszkaniu, takich jak szkło, metal lub na betonowej podstawie. W swoich poszukiwaniach powinieneś zwrócić uwagę na prostotę i przystępną cenę lamp, a także duże wymiary, które są odpowiednie do wielkości i wysokości wnętrza.
W industrialnych przestrzeniach można spotkać duże metalowe reflektory i lampy podłogowe, które wyglądają jak małe lampki biurkowe. Warto rozważyć punkty świetlne z wyrazistymi belkami. Z takich belek zwisają kable zakończone dużą żarówką. W takim wnętrzu możesz też zastosować surowe kinkiety wykonane z metalu.
Meble industrial ne można kupić w sklepie lub w Internecie. Zachęcamy jednak do samodzielnego wykonania mebli. Istnieją co najmniej trzy możliwości:
Zobacz więcej zdjęć
Materiały te są trwałe, niedrogie i przyjazne dla środowiska. Są również uniwersalne i można z nich stworzyć meble do każdego wnętrza. Z palet można zrobić łóżko, szafkę nocną i stolik kawowy. Z palet możliwe jest wykonanie sofy. Jest to łatwe do wykonania. Wystarczy kupić europalety online, oczyścić je, przeszlifować i wypełnić ubytki masą do drewna. Na koniec pomalować lub polakierować matowo powierzchnię, a następnie położyć materac. Aby zapewnić bezpieczeństwo, dobrze jest, aby palety były połączone śrubami. Można też zrobić sofę z gotowych poduszek lub pociąć gąbkę tapicerską i uszyć pokrowce.
Meble z palet możesz zrobić układając palety jedna na drugiej. Do spodu przymocuj kółka lub nóżki i będziesz miał industrialną szafkę nocną.
Zobacz więcej zdjęć
Profile metalowe można kupić w sklepach internetowych. Z profili tych można wykonać podstawę stolika kawowego lub nocnego, regały z półkami, szafki pod telewizor. Na blaty i półki użyj odpowiednio przyciętych kawałków drewna, lub surowej płyty OSB (taką usługę mogą wykonać sklepy budowlane i meblowe). Zamocuj profil do blatu za pomocą wkrętów (otwory są w Twoich profilach). Profil może pozostać czarny lub możesz go pomalować na szary, stalowy lub miedziany odcień w zależności od wystroju wnętrza. Drewno możesz polakierować, zaolejować lub zabejcować.
Zobacz więcej zdjęć
Trzeba będzie zeszlifować wszelkie stare lakiery lub farby, aż drewno będzie "gołe". Następnie trzeba będzie wyszczotkować drewno. Użyj szczotki drucianej, aby przetrzeć lub wyszorować blat i wszelkie inne drewniane części komody. Następnie dokładnie odkurz drewno, a potem pokryj je rozcieńczoną farbą do drewna. Farba powinna wypełnić rysy. Przed wyschnięciem przetrzyj lekko powierzchnię szmatką. Dzięki temu uzyskasz wygląd postarzonego, nierównomiernie pomalowanego drewna. Następnie całość polakieruj lakierem. Nogi możesz zastąpić kółkami lub pomalować je na czarno. Czarny kolor możesz zastosować również na bokach lub obrzeżach szuflad. Wszystko zależy od tego, jak komoda będzie się prezentować. Warto wymienić gałki i zamontować metalowe muszle. Można również przymocować metalowe okucia do narożników.
W internecie można znaleźć wiele różnych technik odnawiania mebli. Jestem pewna, że dasz sobie radę!
Industrialne wnętrza są wciąż bardzo popularne. Warto rozważyć możliwość przekształcenia pomieszczeń w swoim domu tak, aby odzwierciedlały ten trend. Zarejestruj się w Westwing, aby skorzystać z naszych promocji i ofert, jeśli planujesz zakup lub wykonanie mebli industrialnych właśnie teraz. Dzięki temu będziesz mógł szybko i w przystępnej cenie umeblować swój dom.
Wszystkie oferty do -70%