Słodko-kwaśne jest wyraziste i pyszne! Powidła śliwkowe to smak dzieciństwa. Kto nie pamięta twarożku z powidłami śliwkowymi na kanapkach, czy powideł śliwkowych do makaronu lub pierogów? Dziś przywrócimy te wspomnienia, przygotowując smaczne powidła śliwkowe według sprawdzonych i prawdziwych przepisów. Przygotowanie przetworów ze śliwek nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać - wystarczy uzbroić się w cierpliwość podczas usuwania pestek! Jeśli będziesz wytrwały w przygotowaniach, możesz cieszyć się pysznym smakiem śliwek przez cały rok.
Warto wtedy zaopatrzyć się w zapasy i zrobić domowe przetwory, ponieważ sezon na śliwki w Polsce trwa od lipca do sierpnia (z naciskiem na ostatni miesiąc). W tym okresie można również robić weki z innych owoców sezonowych. Wypróbuj dżem gruszkowy lub wiśniowy! Powidła śliwkowe przydadzą się w domowej spiżarni. Odpowiednio przechowywane mogą służyć przez długi czas.
jest używany do powideł śliwkowych. Są idealne na przetwory ze względu na swój słodko-kwaśny smak. Do przetworów śliwkowych nadają się mirabelki i renklody, a także węgierki.
Jak rozpoznać, że śliwki są gotowe do spożycia? Skórka powinna być pomarszczona, a miąższ powinien łatwo się oddzielać. Oznacza to, że śliwki będą idealne do przetworów. Im bardziej wodniste są śliwki, tym lepiej. Szybciej się usmażą i nie będą wymagały tak dużej ilości cukru.
Zobacz więcej zdjęć
Ten przepis świetnie nadaje się na świąteczny piernik, ale powiedzmy sobie szczerze, kto nie tęskni za świętami latem? Przyprawione konfitury śliwkowe to idealny sposób na wprowadzenie magii świąt do domu o każdej porze roku. Nie ograniczaj się do grudnia.
Składniki:
Przygotowanie:
Wskazówka Jak pasteryzować słoiki? To proste! Po przełożeniu dżemu do słoików wyłóż dno bawełnianą tkaniną, a następnie umieść ostudzone słoiki w garnku i napełnij go do 2/3 wysokości zimną wodą. Następnie gotuj przez 15 minut. Po zagotowaniu wyjąć z garnka i pozostawić do ostygnięcia do góry dnem. Słoiki można również owinąć ściereczką. Konserwować można nie tylko powidła śliwkowe, ale także konfitury z winogron i agrestu.
Zobacz więcej zdjęć
Ten prosty przepis na powidła śliwkowe bez cukru skradnie twoje serce, jeśli uważasz, że nie możesz sobie pozwolić na przetwory ze względu na cukier!
Składniki:
Przygotowanie:
Wskazówka: w ten sam sposób można przygotować inne przetwory! Nie jest konieczne dodawanie cukru do dżemu rabarbarowego lub przetworów z aronii, aby były pyszne. Przekonaj się sam!
Powidła śliwkowe świetnie nadają się do dań słodkich, ale można je również wykorzystać do przygotowania dania wytrawnego. Do tego przepisu potrzebna jest zielona fasolka, która dojrzewa mniej więcej w tym samym czasie, co śliwki.
Potrzebne będzie pięć kilogramów zielonej fasolki i po dziesięć łyżeczek cukru i soli. Oczyść fasolkę i ugotuj ją. Odetnij końce, a następnie umieść je w słoikach. Zalej fasolkę wrzącą wodą. Wsyp po jednej łyżeczce cukru i soli do każdego słoika. Pasteryzujemy słoiki. Zimą tak przygotowaną fasolkę można wykorzystać do pieczonego łososia z powidłami śliwkowymi. Smacznego!
Czy wiesz, że powidła śliwkowe można przygotować również w piekarniku? Nie musisz poświęcać czasu na pilnowanie garnka i sprawdzanie, czy nic się nie przypala. Ta metoda daje bardziej wyrafinowany i wyrazisty smak, więc warto spróbować! Oto przepis.
Składniki:
Przygotowanie:
Zobacz więcej zdjęć
Po zrobieniu powideł śliwkowych trudno oprzeć się wykorzystaniu ich w cieście. Stworzyliśmy przepis, który sprawi, że Twoje kruche ciasto będzie smakować jak babcine!
Składniki:
Wskazówka Zamiast śliwek można użyć owoców. Poproś babcię, aby podzieliła się swoim ulubionym przepisem na przetwory lub dowiedz się, jak zrobić galaretkę truskawkową.
Powidła śliwkowe świetnie nadają się zarówno do słodkich wypieków, jak i dań wytrawnych. Dżem ten jest również łatwy w przygotowaniu i można go przyrządzić na wiele sposobów. Dołącz do Westwing już dziś, aby uzyskać więcej pomysłów na przetwory.
Odkryj wszystkie oferty do -70%