Ściana z cegły w roli gwiazdy: Pomysły na aranżacje

image

Ceglane ściany to świetny sposób na dodanie gustownej dekoracji. Odpowiednie wyeksponowanie małych fragmentów lub całych ścian przyciągnie uwagę gości i wzmocni Twoje poczucie estetyki. Cegła we wnętrzach wizualnie ociepla gości i rozbija lub uzupełnia wystrój. Oto kilka najbardziej kreatywnych aranżacji, w których wykorzystuje się ceglane ściany. Te wskazówki pomogą Ci stworzyć wyrafinowane wnętrza w domu.

Ściany z cegły we wnętrzach

Cegła jest trwała i naturalna, co nie miało miejsca w przypadku innych materiałów budowlanych. Współczesne trendy wskazują, że cegła na stałe zagościła w naszych domach i mieszkaniach. Ściany z cegły mogą być wykorzystywane jako elementy dekoracyjne w wielu pomieszczeniach.

Cegła w części mieszkalnej

Cegła w salonie sprawdza się zarówno we wnętrzach industrialnych, klasycznych, jak i minimalistycznych. W zależności od preferencji można wybrać cegłę naturalną lub białą. Ważne jest, aby tworząc dekoracyjną ścianę z cegły w salonie kierować się zasadą, że cegłę należy stosować tylko na niewielkich fragmentach ścian. W przeciwnym razie zmniejszymy atrakcyjność wizualną wnętrza. Mały salon może sprawiać wrażenie zbyt ciemnego lub zbyt wypełnionego cegłą, jeśli zostanie ona użyta w nadmiarze. Nawet niewielką przestrzeń można uczynić białą, malując cegły. W dużych, przestronnych salonach można zastosować całe ściany z surowej cegły.

Jak urządzić ściany z gresu w salonie?

Opcji jest wiele, ale jedną z nich jest modyfikacja ściany, na której zamontowany jest telewizor/kino domowe. Lampy punktowe i odpowiednie oświetlenie stworzą przytulną atmosferę i podkreślą piękno cegły. Możesz również zdecydować się na wyeksponowanie niektórych elementów w salonie, takich jak obwódka kominka lub filary. Na ceglanych ścianach możesz również umieścić metalowe dekoracje ścienne, które podkreślą industrialny wygląd Twojego wnętrza.

Ściana z cegły w sypialni

Ceglana ściana w sypialni to również świetna opcja. Nie chcesz iść za burtą. Zamiast tego wybierz jedną ścianę lub jej niewielki fragment. Na przykład możesz wyeksponować cegły na tym samym poziomie, co głowa twojego łóżka. Kolor cegły będzie również zależał od stylu i upodobań wnętrza. Naturalny kolor ceglanej ściany nada sypialni zwiewny, loftowy charakter. Biała cegła najlepiej sprawdzi się we wnętrzach w stylu skandynawskim. Czarna cegła doda głębi.

Ceglana ściana w kuchni

Ceglana ściana w tej kuchni dodaje stylu i ciepła do przestrzeni. Szorstka faktura ceglanej ściany wymaga ochrony przed wilgocią, parą i tłuszczem. Powinieneś rozważyć wyłożenie ściany cegłą pomiędzy blatami i szafkami. Powinieneś starannie wybrać resztę wyposażenia kuchni, zanim wprowadzisz ten naturalny materiał. Cegła współgra zarówno z ciepłą, jak i chłodną stalą. Świetnie będzie wyglądać na tle białych, przeszklonych szafek i urządzeń kuchennych ze stali nierdzewnej.

Cegła w łazience

Cegła w łazience może być trudna do zastosowania. Możesz bez obaw udekorować ściany łazienki cegłą, jeśli zastosujesz odpowiednią impregnację, która zatrzyma wilgoć. Ceglane ściany świetnie wyglądają sparowane z naturalnym drewnem, płytkami ceramicznymi lub szklanymi dodatkami.

Ściany z cegły: Zalety i wady

Ściany z cegły mają zarówno zalety, jak i wady. Ściany z cegły są uniwersalnym materiałem dekoracyjnym, który można wykorzystać w każdym wnętrzu. Ze względu na swoją nieregularną strukturę, ściany z cegły mogą doskonale odbijać światło, tworząc efekt 3D. Cegła poprawia również akustykę pomieszczenia i jest dobrym izolatorem termicznym. Cegła tworzy przyjazny mikroklimat wewnątrz pomieszczenia, dlatego w pokojach z cegłą będziesz czuł się świetnie.

Ceglane wnętrza takie jak łazienka czy kuchnia wymagają jednak odpowiedniej impregnacji, czyszczenia i konserwacji. Szorstka powierzchnia cegły może wchłaniać wilgoć, tłuszcz i kurz, co może zmniejszyć jej walory dekoracyjne. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę ciężar ceglanej ściany przed rozpoczęciem projektowania. Upewnij się również, że sufit może wspierać strukturę. Jeśli masz małą przestrzeń, ogranicz dekoracyjne elementy z cegły do minimum. Dzięki temu wnętrze nie będzie przytłoczone. Powinieneś ograniczyć wystrój otaczający ścianę z cegły, aby nie zmniejszała ona wizualnie przestrzeni.

Oto 4 sposoby na wykonanie ściany z cegły

Aby zbudować ścianę z cegieł możesz też użyć innych materiałów niż naturalna cegła. Oto sprawdzone sposoby naszych projektantów wnętrz na stworzenie pięknych ceglanych ścian.

Płytki ceglane

Płytki cegłopodobne mają tę zaletę, że są lekkie i trwałe. Wykonane są z tworzywa sztucznego, które wygląda jak naturalna cegła. Występują w szerokiej gamie kolorów, które można dopasować do każdego wnętrza. Nie wymagają impregnacji, więc mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń takich jak łazienki czy kuchnie. Płytki cegłopodobne są łatwe w montażu i kosztują mniej niż naturalna cegła. Można wybrać płytki z fugą, co ułatwia ich mocowanie do ścian. Do płytek gresowych wystarczy mocny klej. Płytki narożne doskonale nadają się do dekoracji ściany, która oddziela kuchnię od salonu.

Tapety na ściany we wzory cegieł

Układanie tapety winylowej z motywem cegły to szybki sposób na stworzenie dekoracyjnej ściany. Ponieważ nie odbija światła, tapeta w ceglane wzory nie będzie wyglądać tak efektownie jak prawdziwa cegła. Nowoczesne tapety są dostępne, aby udekorować każde wnętrze. Możesz kupić tapetę o nierównej powierzchni. Dzięki temu tapeta nie będzie wyglądać płasko.

Mur ceglany zaczynający się pod warstwą tynku

Usuwając warstwę tynku, można stworzyć ścianę z cegieł. Należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni ściany z cegieł. W trakcie tego procesu mogą pojawić się trudności. Mogą powstać ubytki, jeśli tynk jest zbyt gruby i przykleja się do warstwy cegły. Jamy mogą powstać, jeśli tynk jest zbyt gruby i przykleja się do warstwy cegły. W takich przypadkach należy dokonać napraw. Wyszczerbione miejsca należy następnie wypełnić specjalną szpachlówką. Cała operacja musi być wykonana z dużą precyzją i czasem, aby uzyskać zadowalający efekt.

Budowa ścian z cegły

Cegły mogą być wykorzystane do budowy idealnej wyspy kuchennej lub ściany oddzielającej w salonie. Najlepiej jest użyć cegły, która została usunięta z miejsca rozbiórki. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że nie ma żadnych wad ani ubytków. Dzięki temu ceglane ściany zyskają naturalny, nieregularny wygląd. Murowanie musi być wykonane starannie, aby ściana wyglądała schludnie. Ważne jest, aby warstwy tynku nakładać równomiernie i w sposób, który nie spowoduje zabrudzenia cegieł. Na koniec musisz zaimpregnować ścianę, aby cegły się nie kurzyły. Najlepiej, jeśli użyjesz bezbarwnego środka konserwującego na bazie silanu. Kolorową ścianę z cegieł możesz stworzyć, używając specjalnej farby lub wodnej farby akrylowej. Jeśli chcesz uzyskać jednolity kolor ściany z cegieł, będziesz musiał pomalować ją kilka razy.

Do jakich wnętrz można zastosować ścianę z cegły?

Można ją wykorzystać w każdym stylu wnętrza. Wzmocni sielski nastrój wnętrz rustykalnych. Skandynawskie wnętrza charakteryzują się neutralnymi kolorami, takimi jak szarość, beż czy biel. Doskonale komponują się one z delikatnie pomarańczowymi i białymi cegłami. Ściany z białej cegły można również wykorzystać do ocieplenia i rozświetlenia pomieszczeń w nowoczesnych klimatach. Klasyczna czerwona cegła podkreśli loftowy charakter mieszkania urządzonego w tym stylu.

Jak kreatywnie można wykorzystać ceglaną ścianę na swoją korzyść?

Ceglane ściany można wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów. Polecamy stworzenie sezonowej dekoracji świątecznej z wykorzystaniem ceglanej ściany jako choinki. Będziesz potrzebował następujących elementów:

  • Gałęzie i patyki o różnych długościach, szerokościach
  • Sznurek
  • Ozdoby świąteczne

Komentarze (0)

Zostaw komentarz