Terakota: kolor sezonu dla Twojego domu

image

Kolor ten często kojarzony jest z ceglastymi płytkami klinkierowymi i glinianymi doniczkami. Ten modny kolor to jednak coś więcej. Dodaje energii w ciągu dnia i zachęca do aktywności. W nocy natomiast wycisza i uspokaja. Nie wierzysz nam? Sprawdź to! Kolor terakoty przywodzi na myśl zachodzące na horyzoncie słońce. Przypomina o gorącym lecie i jest zapowiedzią nadchodzącej złotej jesieni. Jest wesoło, a do tego przytulnie! Chcesz ocieplić wnętrze, które jest chłodne i minimalistyczne? Nie znajdziesz lepszego! Terakota to pewniak!

Trend Alert: kolor terakoty!

W tym sezonie malujemy nasze wnętrza w kolorach ziemi. Najbardziej popularny jest odcień terakoty. Jego nazwa to terra motta (po włosku spalona słońcem ziemia). Modny odcień jest inspirowany terra motta, naturalnym materiałem, który był używany w VI wieku p.n.e. do produkcji naczyń i konstrukcji. Obecnie jest wykorzystywany jako surowiec do produkcji artykułów dekoracyjnych i ma ceglastoczerwony odcień. Jest dostępny w różnych odcieniach, od pudrowego różu używanego w damskiej łazience po słoneczne czerwienie i ceglastą czerwień. Lubią go osoby pewne siebie, spokojne, zrównoważone i ciepłe. Większość kolorów dobrze komponuje się z terakotą ze względu na jej bogatą paletę. Najefektowniej prezentują się kolory inspirowane naturą, takie jak odcienie bieli, ecru i butelkowej zieleni.

Jakim kolorem możesz uzupełnić terakotę w swoim wnętrzu?

Kolor terakoty zostanie wzmocniony, gdy zostanie zestawiony z naturalnymi materiałami, które pięknie się starzeją i nabierają patyny. Będziesz zaskoczony efektem, jaki uzyskasz, gdy wystawisz je na działanie terakoty. Surowe lniane zasłony spływające po terakotowej ścianie będą wyglądać szlachetnie. A bambusowe fotele obok sofy z czerwono-czerwoną tapicerką sprawią, że poczujesz się jak na egzotycznej plaży. Kolor ten będzie świetnie wyglądał z naturalną skórą, wikliną i kamionką. Dobrze wygląda również z jutą w kolorze miedzi i złotym lub błyszczącym aksamitem. Terakota to piękny kolor, który dobrze komponuje się z kolorami ziemi, takimi jak brąz, ochra i beż. Świetnie wygląda również w połączeniu z bielą, szarością i wszystkimi odcieniami szarości. A co z najgorętszym połączeniem kolorystycznym sezonu: terakotą i błękitem?

Kolor terakoty a style projektowania

Ten neutralny kolor stanowi świetną bazę dla wielu stylizacji, ponieważ ociepla minimalistyczne wnętrza, dodając im ciepła i przytulności. Skandynawskim wnętrzom doda pikanterii i charakteru. Jeśli lubisz meble vintage i ciemne drewno w stylu lat 60-tych, to terakota będzie świetnie wyglądać na tkaninach. Jak komponuje się z innymi stylami?

Retrospektywnie,

Nostalgiczny urok wnętrz urządzonych meblami i dodatkami ze strychu babci lub znalezionymi na targach staroci jest oczywisty. Kolor terakoty doda pomieszczeniu ciepła i świeżości. Użyj go jako bazy dla nowoczesnego geometrycznego wzoru, aby nadać całości współczesny wygląd.

Nowoczesny

Proste sofy i krzesła z tapicerką z wełny terakotowej będą wyglądać wyrafinowanie. Będą wyglądać oszałamiająco obok mebli z ciemnego drewna. Udekoruj je poduszkami w kolorze szarego grafitu. Postaw lampę z eleganckim abażurem, a obok niej stolik z marmurowym blatem. Oswojona, nowoczesna przestrzeń przypadnie do gustu zarówno płci pięknej, jak i jej drugiej połówce.

Glamour

Już od dawna kipi złotem i pretensjonalnymi akcentami. To połączenie elegancji i szyku. Złote akcesoria pięknie pasują do luksusowych tkanin, takich jak błyszczący aksamit w kolorze terakoty lub taupe.

Boho

Kojarzy się z upalnym latem, gorącą plażą i zachodzącym słońcem. To obowiązkowy element każdego egzotycznego stylu. Boho w tym sezonie jest mniej kolorowe, ale nadal ma misterne wzory i w dużej mierze opiera się na naturalnych materiałach. Terakota jest najczęściej wykorzystywana w wersji marokańskiej jako dodatek: terakotowe świece, ceramiczne naczynia, narzuty i poduszki z pięknymi wzorami.

Ściany w kolorze terakoty

Ten kolor przyciąga wzrok. Sposób jego wykorzystania zależy od Twojej wyobraźni. Możesz zdecydować się na pomalowanie tylko jednego koloru lub stworzyć całościowy wygląd. Jest to bardzo popularne rozwiązanie. Aby uniknąć przytłoczenia przestrzeni kolorem, ważne jest, aby użyć akcentów i akcesoriów, które zrównoważą kolorową paletę. Zawsze zachęcamy do eksperymentowania, więc dlaczego nie wykorzystać koloru terakoty w kompozycji malarstwa ściennego? Połączenie terakoty z szałwią, żółcią, beżem i szarością może stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję!

Dekoracje w kolorze terakoty

Akcesoria z terakoty stworzą w Twoim domu atmosferę śródziemnomorskiej wioski. Terakota to naturalny materiał, z którego niegdyś wykonywano piękne okrągłe amfory. Obecnie projektanci oświetlenia inspirują się tym materiałem i wykorzystują go do tworzenia podstaw lamp stołowych. Wyglądają one oszałamiająco w połączeniu z abażurem z surowego lnu. Naturalna glina może być również wykorzystywana do tworzenia oryginalnych wazonów. Podkreślają one egzotyczny charakter i kontrast tropikalnych roślin z zielenią traw pampasowych lub słomkowym kolorem suchych traw. Ceglana terakota może posłużyć do stworzenia mis na owoce i warzywa. Ten matowy surowiec o lekko chropowatej powierzchni ciekawie prezentuje się w połączeniu z błyszczącymi szkliwami w ręcznie malowanych dekorach. Postaw je na półkach w kuchni lub na stole. Świetnie będą wyglądać z lnianą ściereczką lub kolorowymi makatkami.

Kolor terakoty - nasze propozycje do mieszkania

Zobacz, jak pięknie kolor terakoty prezentuje się w egzotycznych aranżacjach. Nasi styliści polecają udekorować nim taras, sypialnię i salon. Wypróbuj i przekonaj się, czy przypadnie Ci do gustu.

Marokański taras

Orientalne dywany i chodniki są dostępne w różnych odcieniach terakoty. Są cięte w charakterystyczne arabeski, trójkątne romby i koniczyny. W słońcu mienią się czerwonawymi odcieniami. Ułóż je w kolorową mozaikę na tarasie. Użyj poduszek z frędzlami i puf wykonanych z juty. Siedziska tapiceruj lnem. Tradycyjny stół zastąp niską ławką z postarzanego drewna. Umieść na niej misy z owocami, świece i poduszki. Usiądź z przyjaciółmi w tureckim stylu.

Salon w stylu boho

Znajdziesz tu lekkie meble wykonane z juty lub bambusa. Ustaw je na tle terakotowej ściany i udekoruj kolorowymi makatkami, maskami z egzotycznego drewna lub makatkami w różnych kolorach. Styl boho opiera się na etnicznych wzorach, naturalnych materiałach i roślinach. Elementy te można wykorzystać do połączenia dominującego koloru terakoty. Do jaśniejszych odcieni piasku dobierz mocniejszy akcent, np. sofę z czerwoną tapicerką lub ściany pomalowane na ceglasty kolor.

Orientalna sypialnia

Masz problemy z budzeniem się? W sypialni w kolorze terakoty z łatwością zaśniesz w nocy i będziesz gotowy do działania o poranku. Ten ognisty odcień potrafi naprawdę ożywić zmysły. Pod pościelą w tym kolorze nie będzie ci zimno. Zawieś orientalną lampę nad łóżkiem i umieść kosze z rafii obok łóżka. Następnie połóż na podłodze jutowy dywan. Poczujesz się jak w komnacie Szeherezady.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz