Wnętrza w stylu Memphis lub styl lat 80. we wnętrzach

image

Awangardowa moda lat 80. powróciła w nowej odsłonie. David Bowie uwielbiał ten styl, a teraz pokochali go także millenialsi. Pokazujemy, jak urządzić salon, sypialnię i jadalnię w pastelowej wersji stylu Memphis. Styl ten wywodzi się od uznanej na całym świecie grupy projektantów i architektów o tej samej nazwie. Wspólnie stworzyli eklektyczny, postmodernistyczny Memphis, który stał w opozycji do minimalizmu, stylu, który był coraz bardziej popularny w tamtym czasie. Odmienił on światowy design. Dziś trudno oprzeć się jego urokowi!

Wnętrza w stylu lat 80.

Lata 80. ociekały elektryzującym designem. Memphis powstał w opozycji do stylu minimalistycznego. Był pełen kontrastowych kolorów i geometrycznych, dynamicznych form. Od dawna wiadomo, że moda jest cykliczna. Nic więc dziwnego, że do dziś jest to niezwykle popularny styl.

Styl lat 80. kojarzony jest również z meblami PRL. Niegdyś masowo wyrzucane, obecnie aranżacje te są przywracane do łask i z hukiem wprowadzane na nowo. Ich ciekawe kształty, dawno zapomniane formy i nacisk na funkcjonalność z pewnością odświeżą niejedno wnętrze. Styl lat 80. nie byłby kompletny bez zastosowania odważnych kolorów, kreskówkowych wzorów i krzykliwych kontrastów.

Grupa Memphis: Skąd wziął się styl lat 80-tych?

Styl Memphis to mieszanka eklektycznego kiczu z lat 50-tych, wściekłych kolorów i wzorów pop-artu oraz zmysłowej geometrii art deco. Został stworzony przez grupę niezależnych postmodernistycznych artystów w Mediolanie. Skąd wzięła się ich nazwa? Odpowiedź może wydawać się banalna. Tworząc swoje dzieła inspirowali się Bobem Dylanem, a w szczególności utworem "Stuck Inside of Mobile With the Memphis Blues Again".

Chcieli dodać więcej koloru i energii do wnętrz, w przeciwieństwie do minimalizmu i szarości, które są tak powszechne. Osiągnęli to poprzez połączenie różnych stylów wnętrzarskich.

Memphis - charakterystyka

Wnętrza w stylu Memphis są łatwe do rozpoznania, ponieważ mają unikalne cechy. Wolisz styl vintagel lub mid-century modern? Pokochasz również naszego dzisiejszego bohatera! Jakie są założenia?

  1. Forma

    Styl Memphis powstał w opozycji do minimalizmu, który zdominował salony na całym świecie. W minimalizmie forma była ograniczana przez funkcjonalność. Koniec z tym! Przestrzenie wypełniają elektryzujące cylindry i trapezy lub trójkąty.
  2. Jasne kolory i pastele

    Podstawą aranżacji są dynamiczne połączenia, które dodają energii. Nie jest to ograniczona paleta, która charakteryzuje poważny francuski styl, ale raczej prawdziwa powódź kolorów!
  3. Abstrakcyjne wzory

    Można je znaleźć we wszystkich częściach projektu. Można je znaleźć w meblach, dywanach lub obrazach.
  4. Balansowanie na granicy kiczu

    Styl Memphis, choć może wydawać się trudny, to idealne wyważenie swobody i eklektyzmu z kiczem. Wystarczy jeden błąd lub o jeden kolor za dużo, by przechylić szalę w przeciwną stronę. Jeśli zachowasz równowagę, stworzysz projekt, o którym trudno będzie zapomnieć.

Kolory i materiały w stylu Memphis

Wnętrza w stylu Memphis są żywe i odważne, z pulsującą energią. Energetyczne kolory widać na ścianach, tapetach, dywanach i dodatkach. To rozwiązania, których nie powstydziłby się dumny styl glamour transitional, łączący stonowane stare wnętrza ze współczesnymi rozwiązaniami. Na jakie kolory warto postawić, tworząc elektryzującą aranżację.

Kanarkowa żółć to kolor najbardziej kojarzony z wnętrzami w stylu Memphis. Można go wykorzystać, by meble reprezentujące styl vintageme stały się centralnym punktem aranżacji. Pomarańczowy, zielony, różowy i turkusowy to również dobry wybór. Zalecamy łączenie różnych kolorów.

Plastik jest materiałem wybieranym w Memphis. Materiał ten był używany do produkcji krzeseł, lamp czy naczyń. Wykorzystanie tego taniego materiału w luksusowych wnętrzach nie było zaskoczeniem. Pamiętajmy, że styl ten odchodzi od minimalistycznych założeń i im więcej elementów, tym lepiej. W secesji ważne są wszelkiego rodzaju dodatki.

Memphis - motywy w stylu lat 80.

Postaw na geometrię projektując wnętrze w stylu Memphis! W takich aranżacjach dominują geometryczne kształty, takie jak trójkąty, esy-floresy czy stożki. Widać je zarówno w meblach, jak i we wzorach na tapetach czy dywanach. Nietypowe formy można znaleźć wszędzie.

Jak urządzić mieszkanie w stylu lat 80. grupy Memphis?

Mieszkanie w stylu Memphis może być trudnym orzechem do zgryzienia. Warto wybierać odważne zestawienia, by przełamać schemat, ale wystrzegać się kiczu. Można stworzyć wnętrze, w którym geometryczny dywan w krzykliwe wzory płynnie łączy się z pastelową kanapą czy monochromatycznym fotelem, bawiąc się konwencjami przy zachowaniu dobrego smaku. Całości dopełnią plastikowe, neonowe dodatki! Styl ten łączy w sobie nowoczesny design z otwartością na świat i odrobiną dystansu.

Meble, oświetlenie i dekoracje w stylu lat 80-tych.

Meble w stylu Memphis są wyraźnie inspirowane epoką, z której pochodzą. Meble vintage z lat 80-tych idealnie pasują do tego stylu. Połączenie buntowniczych plastikowych akcesoriów i jasnych tapicerek na fotelach tworzy wspaniały wygląd. Wykorzystaj przedmioty wzorowane na projektach z epoki lub odśwież schowane na strychu meble komunistyczne. Będą wyglądać oszałamiająco. Wybierając oświetlenie, szukaj ciekawych geometrycznych kształtów w abażurach i pastelowych lamp z matowym wykończeniem. Stworzą one niepowtarzalny klimat.

Nasze propozycje na nową odsłonę stylu Memphis

Styl Memphis jest olśniewający, ale dla wielu może być zbyt jaskrawy i pobudzający. Jak zastosować go w nowoczesnych, spokojniejszych aranżacjach? Pokazujemy, jak urządzić salon, jadalnię i sypialnię w wersji pastelowej. To idealne rozwiązanie dla najnowszych trendów.

Nowoczesny salon w stylu Memphis

Czyste, przejrzyste i pastelowe salony w stylu Memphis zachwycają nie tylko przestronnością, ale zyskują również dzięki charakterystycznej formie. Zastosowano geometryczne, ciekawe kształty - zakrzywione fotele i okrągłe lustra skontrastowano z asymetrycznym oświetleniem. W bardzo plastycznym wnętrzu jest nutka chaosu. Koralowe odcienie pomagają się zrelaksować i tworzą przestrzeń do życia, która zachęca do przyjemnych rozmów z przyjaciółmi.

Sypialnia Memphis 2.0

Sypialnia w domu to miejsce błogiego relaksu. Wnętrze w stylu Memphis uspokaja pastelowymi kolorami. To miejsce, w którym wiele odcieni barw współgra ze sobą i dodaje przestrzeni potrzebnej energii. Tworzą one sypialnię, z której nie będziesz chciał wychodzić. Designerski stolik, który może pełnić funkcję stolika nocnego i grafika na ścianie nadadzą pomieszczeniu drapieżnego, wyrazistego charakteru. Zwróć uwagę na fantazyjne zagłówki w trendzie color-blocking.

Pastelowa jadalnia Memphis

Jadalnia to miejsce, w którym skupia się energia całego domu. Ważne jest, aby każdy mieszkaniec czuł się komfortowo w jadalni! Wnętrze jest przestronne i czyste, z wygodnymi krzesłami w aksamitnej tapicerce. Połączenie delikatnej zieleni i pastelowej żółci nadaje wnętrzu wiosenny charakter przez cały rok. Okrągły stół pośrodku aranżacji dodaje pomieszczeniu lekkości.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz