Masz pasję do podróżowania? Jesteś w szczęściu! Polska ma tak wiele do zaoferowania. Oprócz dużych miast jest wiele mniejszych miejscowości, które mają wyjątkowy urok. Oto subiektywny przewodnik po najpiękniejszych polskich miastach i miasteczkach.
Zobacz więcej zdjęć
Już Gall Anonim określił je jako jedno z najpiękniejszych polskich miast, obok Wrocławia czy Krakowa. Jest położone na siedmiu wzgórzach i posiada wiele zabytków, dlatego mieszkańcy często porównują je do Rzymu. Rynek jest najpopularniejszym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania. Tutaj znajdziemy wiele zabytków, w tym 14-wieczny ratusz. To właśnie tutaj codziennie o godzinie 12 grany jest hymn. Rynek otoczony jest zabytkowymi kamienicami, w tym Oleśnickim. Jest on przepiękny. Jeśli chcesz zobaczyć bogate barokowo-rokokowe wnętrze gotyckiej bazyliki katedralnej, koniecznie ją odwiedź. Ciekawostka: Pod Sandomierzem istniało kiedyś inne miasto. Kupcy wykorzystywali podziemną trasę do przechowywania swoich towarów. Obecnie jest to popularna atrakcja turystyczna.
Zobacz więcej zdjęć
Gdynia jest jednym z najmłodszych miast w Polsce. Prawa miejskie uzyskała w 1926 roku. Jest też jedynym o tak długiej linii brzegowej. Najpopularniejszymi atrakcjami Gdyni są cumujące tu zabytkowe żaglowce i statki (m.in. niszczyciel z czasów II wojny światowej ORP Błyskawica), a także słynny Dar Pomorza, który jest szczególnie popularny wśród młodzieży. Centrum Gdyni uważane jest za perłę modernizmu. Niewiele jest miejsc w Europie, które mają tak dobrze zachowane modernistyczne budynki i kamienice. Warto wybrać się na Kamienną Górę, która położona jest na wzgórzu. To piękna dzielnica z zabytkowymi willami i urokliwymi uliczkami. Obecnie można się tam dostać kolejką linową. Stacje są ukłonem w stronę gdyńskiego modernizmu. Niedaleko stąd do Gdyni Orłowa - ten malowniczy punkt to najbardziej wysunięty w morze fragment wybrzeża, często uwieczniany na zdjęciach - obowiązkowy punkt na mapie miasta.
Zobacz więcej zdjęć
Znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Gdyni. Słynie ona nie tylko z festiwalu Opery Leśnej, ale także z najdłuższego molo nad Bałtykiem. Do rynku prowadzi Pasaż Monte Cassino, w którym znajduje się wiele sklepów i restauracji. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Państwową Galerię Sztuki. Zawsze można tam znaleźć ciekawą wystawę. Dla osób lubiących poznawać zabytki z zewnątrz polecany jest również Zakład Balneologiczny. Znajduje się on w pobliżu mola. Warto wybrać się do Zakładu Balneologicznego na dłuższy pobyt, aby skorzystać z kąpieli solankowych i innych zabiegów leczniczych. Majowa jednodniowa wycieczka do Sopotu możliwa jest z Warszawy, która oddalona jest o niecałe trzy godziny jazdy pociągiem.
Ta niewielka miejscowość jest jedną z najpiękniejszych na Kaszubach. Warto je odwiedzić, aby odpocząć na wybrzeżu. Rodzinna knajpa serwuje świeże ryby prosto z kutra w dawnej przetwórni rybnej. Można stąd również wybrać się w rejs po Zatoce Puckiej. W pobliżu znajduje się promenada z wieloma pubami, które są otwarte w sezonie wakacyjnym. Idąc z powrotem w kierunku rynku miniesz gotycki kościół parafialny. Zaledwie kilka metrów dalej znajdziesz Hutę Szkła. Tutaj możesz wziąć udział w warsztatach i poznać tradycyjne zwyczaje regionu. Tuż obok znajduje się Muzeum Ziemi Puckiej. Wiele z tych budynków powstało przy użyciu charakterystycznej dla regionu techniki przysłupowej.
Zobacz więcej zdjęć
Znane jest również jako "miasto miłości" (lub "mały Kraków") i ma średniowieczny układ ulic, który pozostał prawie niezmieniony. Znajduje się tu również rynek z zabytkowymi kamienicami i renesansowym ratuszem. Mieści się w nim Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Ciekawym znaleziskiem jest czterometrowa laska chełmińska, średniowieczny kupiec metrowy służący do mierzenia długości sukna. Mury obronne Chełmna otaczają Park Planty, który jest podobny do krakowskiego. Park ten jest przyjemny do spacerów i posiada ławki ukryte w zakamarkach, w których zakochani mogą zawiesić kłódki. Są tu również pięknie zagospodarowane kwietniki z kwiatami w kształcie serca. W pobliżu Plant można zobaczyć Park Miniatur Zamków Krzyżackich.
Zobacz więcej zdjęć
Częściowo odnowione Stare Miasto urzeka zabytkowymi kamienicami. Jedna z nich balansuje na linie, a druga to lubelski sztukmistrz - rzeźba przedstawiająca tytułowego bohatera powieści Issaka Belshevisa Singera. Niektórzy śmiałkowie próbują mu dorównać, organizując pokazy slackliningu, dyscypliny polegającej na pokonywaniu dystansu między kamienicami za pomocą rozciągniętej liny. Jeśli lubisz sztukę uliczną, spodobają Ci się Tarasy Zamkowe. Tarasy te są zaaranżowane na szczytach centrów handlowych z pięknymi ścieżkami przyrodniczymi, zielenią i placami zabaw. To świetne miejsce na dodatkowe dotlenienie i relaks wśród natury dla mieszkańców miast.
Zobacz więcej zdjęć
Sielankowe położenie nad Wisłą, a także liczne zabytki przyciągają tu gości ze wszystkich środowisk, nie tylko zwykłych turystów, ale także artystów, których przyciąga plener. W przeszłości gościł tu Pankiewicz i Vogel. Dziś na płótnach uwiecznili ją współcześni artyści. W Kazimierzu znajduje się prawie 60 galerii, które wystawiają ich prace. Spacerując po urokliwych uliczkach warto zatrzymać się przy XVI-wiecznej synagodze. Odbywają się tam koncerty i projekcje filmowe. Jatek, stary drewniany budynek, który kiedyś był rzeźnią, obecnie jest uroczym sklepem z pamiątkami. Przyjemnym miejscem do spaceru jest trzykilometrowy szlak spichlerzy, który biegnie wzdłuż Wisły. Znajduje się tu wiele starych willi, które oferują pyszne jedzenie i relaksujące miejsca na odpoczynek z filiżanką kawy. Na koniec należy przepłynąć promem do Janowca, gdzie można zobaczyć "pasiasty zamek". Kazimierz Dolny może być świetnym celem na weekendowe wypady.
Zobacz więcej zdjęć
Warto odwiedzić, gdy odwiedza się Kraków. Jest to wspaniałe miejsce na spędzenie jednego dnia. Miasto jest niewielkie, ale urokliwe. Jak zwykle należy zacząć od rynku. Znajduje się tu wiele drewnianych XIX-wiecznych domów, dzięki czemu jest to prawdziwy skansen starszego galicyjskiego miasteczka. Idąc w kierunku kościoła miniesz pozostałości zamku, który zbudował Kazimierz Wielki. Lanckorona była bardzo popularna w XIX wieku. Osiedlało się tu wiele zamożnych rodzin i artystów, do dziś zachowało się sporo starych willi. W niektórych z nich znajdują się pensjonaty, a w innych kawiarnie serwujące pyszną kawę i ciasta. Jeszcze inne mają sklepy sprzedające antyki i ceramikę. Lanckorona jest znana z wyrobów ceramicznych, które lokalni rzemieślnicy wystawiają na zewnątrz w ciepłe dni.
Zobacz więcej zdjęć
W Toruniu należy się zatrzymać, jeśli podróżuje się drogą morską, choćby po to, by skosztować słynnych pierników. Muzeum Toruńskiego Piernika mieści się w prawdziwej fabryce, która wytwarza te ciasteczka. Można dowiedzieć się więcej o historii pierników i zobaczyć oryginalne formy, które służyły do wyrobu Katarzynek.
Toruń słynie nie tylko z wypieków. Czy wiesz, że w Toruniu znajduje się ponad 1000 chronionych zabytków? Podczas gdy spacer po rynku jest zalecany, polecamy również odwiedzić Dom Kopernika z multimedialną ekspozycją przedstawiającą życie i czasy astronoma oraz planetarium. Muzeum Tony'ego Halika to obowiązkowy punkt programu dla zapalonych podróżników. Tutaj można poznać najdalsze zakątki Ziemi. Można również wejść na wieżę ratuszową, aby zobaczyć piękny widok na zabytkowe miasto z rynku.
Ruciane-Nida to świetne miejsce na start, jeśli szukasz sposobu na dotarcie nad jezioro. To niewielkie miasteczko, położone w województwie warmińsko-mazurskim, powstało już w 16 wieku. Zamieszkiwane było głównie tylko przez rybaków. Tutaj do dziś zachowało się wiele zabytkowych budynków. Do dnia dzisiejszego zachowało się tu wiele zabytkowych budynków. W Muzeum Gałczyńskim latem odbywają się wieczory poetyckie dla miłośników literatury. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Borejszówka. Ten budynek przypominający dach łodzi jest często uwieczniany na fotografiach. Naturalne piękno okolicy sprawia, że warto się tu zatrzymać. Na 100 hektarach można zobaczyć wilki, żubry, łosie i sarny. Można też odpocząć i popływać nad jeziorami Guzianka Mała lub Bełdany.
Zobacz więcej zdjęć
Stare Miasto zostało założone w 1580 roku przez Jana Zamoyskiego. Zostało zaprojektowane przez Bernardo Morando, włoskiego architekta. W 1992 roku zostało wpisane przez ONZ na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Było kiedyś pretendentem do tytułu "najpiękniejszego miasta", obok Krakowa (100 x 100m). Otoczony jest podcieniowymi kamienicami. Na szczególną uwagę zasługuje pięć o nazwie Ormiańska, które Jan Zamoyski podarował kiedyś Ormianom. Atrakcją turystyczną jest najstarsza apteka w Polsce, czynna nieprzerwanie od 1609 roku. Warto odwiedzić Pałac Zamoyskich, w którym znajduje się Twierdza Zamość z przełomu XVI i XVII wieku. Dziś szlakiem fortyfikacji można odbywać wycieczki rowerowe, które prowadzą przez park i planty.
Zobacz więcej zdjęć
Miasto położone jest w południowej Polsce, w dolinie potoku Grajcarek. Niegdyś było to popularne uzdrowisko, które przyciągało gości z całej Polski. Do dziś cieszy się popularnością ze względu na swój uzdrowiskowy charakter. Turyści uwielbiają liczne sanatoria, które mieszczą się w zabytkowych willach. W Parku Zdrojowym na uwagę zasługują pięknie odrestaurowane zabytki, muszle koncertowe oraz budynki uzdrowiskowe ze zdobionymi werandami. To świetne miejsce na bazę wypadową na spływ Dunajcem, wędrówkę po Pienińskim Parku Narodowym czy po prostu spędzenie weekendu na łonie natury. W okolicach Szczawnicy można znaleźć glamping i mały Tiny House, jeśli chcesz odpocząć w luksusie, ale nadal być blisko natury.
Jesteś zainteresowany poznaniem najważniejszych zabytków Polski? Chcesz połączyć zwiedzanie i relaks w świecie przyrody? Nasz przewodnik pomoże Ci odkryć najpiękniejsze polskie miasta. Na Westwing znajdziesz wiele innych propozycji na udany weekend lub wakacje w Polsce. Zarejestruj się już teraz i zapoznaj się z propozycjami!